Верстапен тръгва първи в Гран При на Мексико

Световният шампион изпревари пилотите на Мерцедес и си гарантира 14поул-позишън

Двукратният световен шампион Макс Верстапен от отбора на Ред Бул беше най-бърз в квалификацията за място за Гран При на Мексико във Формула 1.

Нидерландецът ще стартира от първа позиция на пистата "Ерманос Родригес", след като даде време от 1 минута, 17.775 секунди.

За него това е 14-о стартиране от първа позиция през сезона. 25-годишният Верстапен, който си гарантира втората поредна титла на Гран При на Япония с четири старта до края на сезона, изпревари двата болида на отбора на Мерцедес. Втори остана Джордж Ръсел (Великобритания) с време 1:18.079. Трети е седемкратният световен шампион Люис Хамилтън с изоставане от 0.005 секунди от сънародника си Ръсел.

Топ 6 в днешната квалификация допълниха Серхио Перес (Мексико) от Ред Бул с 1:18.128, Карлос Сайнс-младши (Ферари) с 1:18.351 и Валтери Ботас (Алфа Ромео) с време 1:18.401.

"Беше много напрегнато състезание и прекалено изравнено. Публиката тук подкрепя Чеко Перес както никъде другаде. И при това положение да стартирам от поул-позишън е невероятно. Мисля, че имаме бърза и пъргава кола, което е най-важното. Сега е от изключително значение е как ще стартирам в самото състезание, обясни след края на третата квалификационна сесия Верстапен.

В кариерата му това първо място в квалификациите е под номер 19, а ако спечели утре, ще се поздрави и с четвърта победа за Гран При на Мексико.

Иначе преди квалификацията стана ясно, че отборът на Ред Бул е глобен със 7 милиона долара заради превишаване на регламентираните разходи по подобрение на автомобилите за миналия сезон. Отборът обаче има 15 от 19 възможни победи през този сезон и осма поредни.

Реално Хамилтън даде надежди, че утре може да се опита да свали Верстапен от първата позиция на стълбичката, тъй като беше най-бърз в първите две квалификационни сесии. В третата пък обиколка му беше изтрита от директорите на състезанието заради напускане на пистата.