Нидерландия срази Катар с 2:0 (ВИДЕО)

Вижте подробностите от мача тук:

Нидерландия победи Катар с 2:0 на стадион „Ал Байт“ в последната среща на двата отбора от Група А на Световното първенство. Това бе и последният футболен празник за домакина на Мондиала, който напуска надпреварата с нулев актив и последната позиция.
„Лалетата“ поведоха в резултата в 26-ата минута, а автор на попадението бе ново изгряващата звезда на тима – Коди Гакпо. Френки де Йонг пък удвои в 49-ата минута. Стивън Бергнаус вкара и трети, но голът не бе зачетен. Така Нидерландия завършва на върха в Група А и ще се изправи срещу втория от Група В във фазата на осминафиналите.

Двубоят започна с мигновен натиск на Нидерландия. Още в първата минута след дълго подаване от страна на Дейви Клаасен, Мемфис Депай овладя и стреля от малък ъгъл към вратата, пазена от Мешал Баршам. Топката обаче премина покрай вратата.

След грешка на Мартен де Роон в 3-ата минута, капитанът на Катар Хасан Ал Хайдос отне и шутира, но ударът му бе право в ръцете на Андриес Ноперт.

Френки де Йонг стреля от границата на наказателното поле, но ударът му рикошира в гърба на Клаасен в 15-ата минута. Мемфис Депай направи добавка с едно докосване, но топката прелетя над напречната греда.

След центриране от ъглов удар, изпълнен от Акрам Афиф, Абделкарим Хасан стреля от воле, но не намери очертанията на вратата.

Коди Гакпо подаде към Клаасен, който му върна топката. Нападателят на "лалетата" премина през Асим Мадибо, след което шутира от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл, за да даде аванс на Нидерландия в 26-ата минута.

В следващите минути футболистите на "лалетата" владееха инициативата, но до по-опасно положение така и не се стигна.

Дейви Клаасен центрира топката в наказателното поле на Катар в 49-ата минута. Там след рикошет Мемфис шутира, но Баршам отрази. Френки де Йонг изпревари, опитващия се да изчисти топката Педро Мигел, и така удвои аванса на "лалетата" в срещата, след като чукна топката в мрежата.

Коди Гакпо разсече отбраната на Катар с извеждащо подаване за Винсент Янсен, който отклони за Стивън Бергхаус. Халфът шутира и реализира в 68-ата минута. Голът обаче не бе зачетен заради игра с ръка на Гакпо в началото на нападението.

Дензъл Дъмфрис напредна отдясно и центрира в 74-ата минута. Топката обаче рикошира в тялото на Абделкарим Хасан и на Мешал Баршам му се наложи да се намесва, за да предотврати трето попадение за "лалетата".

Акрам Афиф комбинира с Педро Мигел, който стреля от далечна дистанция в 88-ата минута, но ударът му премина покрай десния страничен стълб на вратата на Нидерландия.

Главният рефер на двубоя Бакари Гасама назначи добавено време от 6 минути. Във втората Стивън Бергхаус завъртя топката с левия си крак към десния горен ъгъл на катарската врата от границата на наказателното поле, но топката кацна върху напречната греда.

Нидерландия - Катар 2:0

1:0 Коди Гакпо 26, 2:0 Френки де Йонг 49

Нидерландия: 23. Андриес Ноперт – 2. Юриен Тимбер, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке - 17. Дейли Блинд, 14. Дейви Клаасен (66' 11. Стивън Бергхаус), 15. Мартен де Роон (83' 20. Теун Коопмайнерс), 21. Френки де Йонг (86' 24. Кенет Тейлър), 22. Дензъл Дъмфрис - 8. Коди Гакпо (83' 19. Вут Вегхорст), 10. Мемфис Депай (66' 18. Винсент Янсен)

Резерви: 1. Ремко Пасвеер, 13. Джъстин Байлоу, 3. Матайс де Лихт, 6. Стефан де Фрай, 7. Стивън Бергвайн, 9. Люк де Йонг, 11. Стивън Бергхуис, 12. Ноа Ланг, 16. Тирел Маласия, 18. Винсент Янсен, 19. Вут Вегхорст, 20. Теун Коопмайнерс, 24. Кенет Тейлър, 25. Шави Симонс, 26. Жереми Фримпонг

Треньор: Луис Ван Гаал

Катар: 22. Мешал Баршам - 2. Педро Мигел, 3. Абделкарим Хасан, 14. Хомам Ахмед, 16. Буалем Хухи, 17. Исмаил Мохамад (85' 13. Мусаав Хобер) - 6. Абдулазиз Хатем (85' 7. Ахмед Ал Аелдин), 10. Хасан Ал Хайдос (К) (65' 8. Али Асадала), 23. Асим Мдиабо (65' 12. Карим Будаиф) - 11. Акрам Афиф, 19. Алмоез Али (65' 9. Мохамед Мунтари)

Резерви: 1. Саад Ал Шееб, 21. Юсеф Хасан, 4. Мохамед Ваад, 5. Тарек Салман, 7. Ахмед Ал Аелдин, 8. Али Асадала, 9. Мохамед Мунтари, 12. Карим Будиаф, 13. Мусаав Хобер, 15. Ал Рави, 18. Халид Мунер, 20. Салем Ал Хаджри, 24. Наиф Абдулрахим, 25. Фасем Габер, 26. Мустафа Мешаал

Селекционер: Феликс Санчес