САЩ излъга Иран (ВИДЕО)

Американците се класираха за осминафиналите на световното първенство по футбол

Отборите на САЩ надигра с 1:0 състава на Иран и се класира за осминафиналите от световното първенство по футбол в Катар. САЩ завърши на второто място в група В и събра 5 точки, първи се класира Англия със 7, Иран остана с 3 и отпадна, същото се случи и с Уелс, оставал само с една спечелена точка.

В дните преди този мач между двата лагера прехвърчаха множество искри, свързани основно с обтегнатите политически отношения между двете държави. САЩ дори махна герба на Иран от колажите, посветени на мача на стадион „Ал Тумама“.

Срещата започна по-добре за САЩ, като тимът Грег Берхалтер започна да атакува още от самото начало, докато Иран трябваше да се брани.

Последваха по-силни минути за Иран, но Мат Търнър така и не се наложи да прави спасяване, тъй като защитата пред него се справяше и удържаше хората на Карлош Кейрош.

В 11-ата минута Юнус Муса центрира добре в наказателното поле, където Кристиан Пулишич стреля с глава, но Алиреза Бейранванд спаси без проблеми.

"Янките" продължиха да владеят повече топката, докато персите действаха с по-директни атаки.

Малко преди изтичането на половин час игра иранският вратар се намеси добре при удар с глава на Тимъти Уеа след подаване на Джош Сърджант. Нападателят на Лил получи нов шанс в 34-ата минута, но шутът му по диагонал мина над вратата.

В 38-ата минута центриране в наказателното поле беше отклонено с глава от Сержиньо Дест и Кристиан Пулишич се справи брилянтно с достигането до топката и насочването и във вратата. 0:1.

Секунди преди изтичането на 45-ата минута "янките" направиха страхотна атака, при която се оказаха трима на двама, но пасът на Уеа към Сърджант бе пресечен от Ехсан Хайсафи и иранците се спасиха от почти сигурен втори гол в мрежата си.

В 7-ата минута на добавеното време на първата част Уестън Маккени изведе Тимъти Уеа в наказателното поле, синът на легендата Джордж Уеа прати топката покрай вратаря на Иран в мрежата, но бе отсъдена засада.

Това бе и последното действие за първата част.

Щатите започнаха второто полувреме по-активно, като удар на Брендън Ааронсон бе спасен от Бейранданд.

В 65-ата минута иранците имаха супер шанс, след като Али Голизадех пусна пас по земя в наказателното поле, но там първо Мехди Тареми не успя да стреля, а след това шут на Саман Годош мина покрай левия страничен стълб.

Следващото супер положение бе за САЩ, като хората на Грег Берхалтер получиха пряк свободен удар на дъгата на наказателното поле в 69-ата минута. С удара се нагърби Юнус Муса, който обаче стреля над вратата.

Темпото на игра поспадна в средата на втората част, като нито един от двата отбора не успяваше да вземе преимущество.

В 82-ата минута Мат Търнър трябваше да се намесва след центриране, при което топката стигна до Мехди Тареми, но той не успя да отправи точен удар и топката попадна в ръцете на стража на Арсенал.

В последните минути ролите от първата част се размениха - Иран обгради наказателното поле на САЩ, а "янките" играеха на контраатаки.

Хората на Карлош Кейрош застрашаваха американската врата най-вече чрез статични положения. В 93-ата минута неточният мерник на Мортеза Пуралиганжи, който стреля с глава след центриране от пряк свободен удар, запази аванса на САЩ.

В играта на Иран обаче имаше много браг и това пречеше на тима да създава чисти голови положения пред вратата на своя противник.

В 8-ата минута на добавеното време претенциите на Иран за нарушение срещу Тареми в наказателното поле бяха пренебрегнати. Това бе и последното по-интересно действие в мача, игран на стадион "Ал Тумама", след който САЩ си гарантира билет за елиминациите, докато Иран трябва да стяга багажа за вкъщи.

Иран - САЩ 0:1

0:1 Пулишич 38

Иран: 1. Алиреза Бейнранванд – 5. Милад Мохамади, 8. Мортеза Пуралиганжи, 19. Маджид Хосейни, 23. Рамин Резаеян – 3. Ехсан Хайсафи, 6. Сайед Езатолахи, 21. Ахмад Нооролаи, 17. Али Голизадех – 9. Мехди Тареми, 20. Сардар Азмун

Резерви: 12. Пайам Ниазманд, 22. Амир Абедзадех, 24. Хосеин Хосейни, 2. Садег Мохамари, 4. Шоджа Халилзадех, 10. Карим Ансарифард, 11. Вахид Амири, 13. Мохамад Канани, 14. Саман Годош, 15. Рухбех Чешми, 16. Мехди Тораби, 18. Карими Али, 25. Аболфазл Жалали

Треньор: Карлош Кейрош

САЩ: 1. Мат Търнър, 2. Сержиньо Дест, 20. Камерън Картър-Викърс, 13. Тим Рийм, 5. Антони Робинсън – 8. Уестън МакКени, 4. Тайлър Адамс, 6. Юнус Муса – 21. Тимъти Уеа, 24. Джош Сърджант, 10. Кристиан Пулишич

Резерви: 12. Итън Хорват, 25. Шон Джонсън, 3. Уолкър Цимерман, 7. Джовани Рейна, 9. Хесус Ферейра, 11. Брендън Ааронсон, 14. Лука де ла Торе, 15. Аарън Лонг, 16. Джордан Морис, 17. Кристиан Ролдан, 18. Шакил Мур, 19. Хаджи Райт, 22. ДеАндре Йедлин, 23. Келин Акоста, 26. Джо Скали

Треньор: Грег Берхалтер