Швед с най-добро време в автомобилния пролог на рали "Дакар"

Матиас Екстрьом измина 13-километровата обиколка за 8 минути

Шведът Матиас Екстрьом от отбора на Ауди Спорт даде най-добро време при автомобилите в пролога на 45-ото издание на рали "Дакар", което се провежда в пустинята в Саудитска Арабия.

Екстрьом измина 13-километровата обиколка с начало и край в Ред Сий Камп за точно 8 минути и изпревари с една секунда французина Себастиен Льоб от Бахрейн Рейд Екстрийм. На трето място на 11 секунди приключи осемкратният победител в ралито Стефан Петерханзел. Французинът кара за Ауди Спорт.

Шампионът за 2022 година Насер Ал-Атия (Катар) остана четвърти на 12 секунди от Екстрьом. Въпреки пасива си, пилотът на Тойота Газу Рейсинг заяви пред официалния сайт на състезанието, че е доволен от представянето си и определи деня като успешен.

При мотоциклетистите първо време записа шампионът за 2016 и 2019 година Тоби Прайс. Австралиецът, който кара за Ред Бул КТМ, премина дистанцията за 8 минути и 22 секунди.

Той изпревари със секунда сънародника си Даниел Сандърс (Гас Гас), който остана втори. Третата позиция с изоставане от 9 секунди бе поделена от трима пилоти - Рос Бранч (Ботсвана/Хиро Мотоспорт), Жоан Бареда Борт (Испания/Монстър Енерджи Хонда) и Кевин Бенавидес (Аржентина/Ред Бул КТМ). Британецът Сам Съндърланд (Гас Гас), който през 2022 година бе победител, остана девети на 13 секунди от лидера.

При камионите, където липсва дългогодишният доминатор - руският отбор на Камаз, лидер след пролога е чехът Мартин Мачик от ММ Технолоджи, който постигна време от 9:43 минути. Втори на 5 секунди е нидерландецът Мичел ван ден Бринк (Юрол Тийм де Роой Ивеко), а на още една секунда след него е сънародникът му Адрианус Йоханес ван Кастерен (Бос Машинери Тийм де Роой Ивеко).