Мнацаканян излиза за титлата на турнир по борба в Египет

Евелина Николова ще спори за бронза

Айк Мнацаканян ще спори за титлата на турнира по борба в Александрия (Египет).

В категория до 77 килограма класическия стил националът записа три победи - на старта беше убедителен срещу индиеца Саджан Саджан със 7:0, след това победи с 3:1 Юнус Емре Башар (Турция), трети на Мондиал 2022, а на полуфиналите се справи и с китаеца Жуй Лю с 1:1. Азиатецът също е трети от Световното първенство през 2022 година.

Така за златото по-късно Айк Мнацаканян ще излезе срещу казахстанеца Демеу Жаздраев, втори на Мондиала през 2017-а.

В кариерата си Мнацаканян има бронзови медали от Световни и Европейски първенства.

До малкия финал при 57-килограмовите стигна Евелина Николова. Бронзовата медалистка от олимпийските игри в Токио 2020 стартира с туш срещу индийката Сито Сито. На четвъртфиналите тя се наложи над Юнсин Фън (Китай) с 3:2, а на полуфинала загуби с туш от Александрия Таун (Канада).

За бронза по-късно днес Николова ще излезе срещу Джулия Оливейра (Бразилия) или Ци Чжан (Китай).

Турнирът е първи за българката този сезон. Тя пропусна първата надпревара в Загреб заради лечение на травма.

Финалните срещи започват от 18.00 часа.

Останалите българки не успяха да стигнат до битка за отличията. В категория до 62 кг Биляна Дудова бе спряна с 3:6 от Грейс Якоб Бюлент (Норвегия), двукратна №1 в Европа и втора света още на старта. Съперничката й загуби в следващия кръг и българското участие приключи.

В категория до 62 килограма Мими Христова започна с успех – туш за 43 секунди срещу Сумитра Сумитра (Индия). След това европейската шампионка от 2020-а се справи с Лайс Нунеш (Бразилия) с 8:5, но на четвъртфиналите претърпя загуба с 3:3 от Йохана Линдборг (Швеция).

Капитанката на националките Тайбе Юсеин не участва заради получена травма в навечерието на турнира.

При 68-килограмовите Юлияна Янева, която дълго лекуваше контузия, направи оспорвана среща с Мерим Жуманазарова (Киргизстан), бронзова олимпийска медалистка, но загуби с 0:2. София Георгиева беше туширана от Ала Белинска (Украйна) в същата категория. Съперничките и на двете не успяха да стигнат финалите и националките приключиха участието си.

Европейското по бокс в Белград започна с български победи

Един успех дели Рами Киуан от медал, Радослав Росенов с летящ старт

Радослав Росенов и Рами Киуан откриват българското участие на Европейското по бокс

Чакането свърши – вижте пълната бойна карта на SENSHI 21

Бойната карта на SENSHI 21 включва 14 силни двубоя с 28 мощни атлети от 17 страни

Стойка Кръстева: Развиваме се в правилна посока

Доволни и заредени с оптимизъм се прибраха от Европейското първенство за младежи и девойки в Пореч българските национали по бокс

Уайлдър: Ще разбия главата на Жан, а после идва ред на Джошуа