Рилски спортист оцеля в инфарктен трилър с Балкан

Рилски спортист спечели и третото дерби с Балкан в Националната баскетболна лига през този сезон. В изключително драматичен мач, изигран в „Арена Самоков“, баскетболистите на Людмил Хаджисотиров надвиха своя съперник със 76:75. Домакините наваксаха двуцифрено изоставане в хода на срещата и измъкнаха успеха след продължение.

За гостите в този мач не играха Христо Захариев и Александър Гавалюгов, докато дебют направиха новите попълнения Денг Адел и Пол Джаксън. След този двубой Рилски спортист е лидер в класирането на НБЛ с баланс 21-1, а в следващия кръг е домакин на Черноморец. Балкан е с 16-5 на второто място и приема ЦСКА.

Двата тима многократно си разменяха водачеството в началото на мача, но без никой да вземе сериозно предимство. Въпреки че дълго време Балкан нямаше пропуск при стрелбата, впоследствие развали малко мерника си. Рилски спортист се възползва и след вкарани пет тройки само за първата част, след края й водеше с 27:22, което бе и най-голямата разлика до момента.

Бързи тройки на Димитър Димитров и Павлин Иванов и серия от 6:1 на старта на втория период възстановиха равенството. Играта продължи кош за кош, но след това грешките на домакините започнаха да се увеличават. Водени от Мануел Суарес, „зелените“ отбелязаха 11 безответни точки, като на почивката дръпнаха с 45:37.

Разликата в полза на Балкан стана 14 след паузата, като първият кош на съперника за второто полувреме дойде близо три минути след началото му. Чавдар Костов и Александър Янев обаче отвърнаха със серия от 10:2 и принудиха Петър Златанович да вземе първото си прекъсване в мача. Играта продължи сравнително равностойно, но натискът на домакините продължи и преди решителната четвърт те намалиха на 57:60.

Заключителната част бе белязана с много брак и от двата тима и куп пропуски. Малко повече от две минути преди края Рилски спортист все пак успя да обърне за 63:62, след като до момента съперникът му имаше само един вкаран кош от игра. Малко след това Павлин Иванов върна аванса на гостите, след което последваха неуспешни атаки и от двете страни. Николаос Дипларос бе фаулиран, като вкара само единия от двата, а 13 секунди преди края Деян Карамфилов също застана на линията и изравни за 65:65, след което Балкан получи право на последна атака. При оставащи 3.6 секунди обаче на Мануел Суарес бе отсъдено нарушение в нападение, като фаулът бе пети за него и той седна на пейката. Людмил Хаджисотиров очаквано взе таймаут, но отборът му не успя да се организира добре и мачът бе пратен в продължение.

Пет поредни точки на Димитър Димитров отново изведоха Балкан напред в добавеното време, но след страхотни изяви на Александър Янев Рилски изравни за 72:72. Павлин Иванов бе точен за „зелените“ след това, но тройка на Чавдар Костов 37 секунди преди края доведе до нов обрат – 75:74. Дипларос пропусна от далечно разстояние, Костов овладя топката, но Иванов успя да му я открадне под коша и с пас към Димитров Балкан поведе със 76:75. В следващата атака обаче капитанът на гостите излезе за пето лично нарушение, а Брандън Рандълф застана на линията при оставащи 6 секунди. Въпреки че по-рано пропусна, този път той бе точен и даде точка преднина за отбора си. Павлин Иванов изнесе топката и подаде на оставения на тройката Денг Адел, който обаче не успя да вкара и победата отиде за съперника.

Домакините направиха 25 грешки срещу 15, имаха по-слаб процент в подкошието (38% срещу 63%), въпреки че спечелиха борбата, но отбелязаха 9 тройки срещу 5, както и повече наказателни удари (26/37 срещу 9/15). Александър Янев бе над всички за победителите с 24 точки (4 тройки). Чавдар Костов записа 17 точки и 6 борби, но и 7 грешки, а 10 точки реализира Деян Карамфилов

Мануел Суарес се отчете с 21 точки и 9 борби за Балкан, но сбърка и 7 пъти. Димитър Димитров има 19 точки, с 16 е Павлин Иванов, а 10 асистенции направи Николаос Дипларос, като прибави и 6 точки към тях, отбелязва bgbasket.com.

ОБЗОР: Денвър обрърна ЛА Лейкърс в плейофите на НБА

Сибиу и Павлин Иванов отпаднаха от баскетболното първенство на Румъния

ЦСКА надви Черно море с невероятен спектакъл с 204 точки (ВИДЕО)

Двата отбора играха за честта си и направиха страхотно шоу за феновете

Шумен лиши Ямбол от плейофите, Левски взе квотата

Шуменци записаха четвърти пореден успех след 84:71 в мача от 32-ия кръг

Дончич, Гилджъс-Александър и Йокич са номинирани за MVP на редовния сезон

Вижте всички номинации в НБА

ОБЗОР: Бостън, ЛА Клипърс, Милуоки и Оклахома стартираха с победи в плейофите (ВИДЕО)

Вижте всички резултати от първия кръг в НБА

Емил Стоилов с 6 точки при загуба на Менорка

Четири домакински победи за старта на плейофите в НБА (РЕЗУЛТАТИ)

Павлин Иванов загуби четвъртия мач в плейофите на баскетболното първенство на Румъния