Непростима вратарска грешка прати Локо Пловдив на финал след 30-годишна пауза (видео)

"Черно-белите" победиха изключително трудно Литекс в Ловеч, гонят Даксон в края

Отборът на Локомотив Пловдив се класира на финал за Купата на България и ще влезе в спор с Лудогорец за златните медали на 16 май. Тимът, воден от Емил Велев се наложи над Литекс с 1:0 в Ловеч след попадение на Юнес Бенжелюн в 79-ата минута. Основната заслуга за гола обаче бе на вратаря на "оранжевите" Илко Пиргов, който допусна нелепа грешка и подари топката на своя съперник. В края на срещата пък Даксон да Силва бе изгонен с втори жълт картон за бавене на време при извършване на смяна.

Пловдивчани бяха подкрепяни през цялото време от верните си фенове, които изпълниха до краен предел трибуната за гости и сътвориха невероятна атмосфера.

Първата част протече равностойно, като и двата отбора създадоха няколко сериозни опасности пред противниковата врата. Ловчанлии натиснаха своя съперник в началните минути и можеха да стигнат до откриване на резултата още в 8-ата минута, когато на два пъти гредите помогнаха на Иван Караджов при последователни удари на Янев и Йеленкович.

„Черно-белите” отвърнаха с опасно центриране към наказателното поле на Литекс, при което Илко Пиргов увисна, но Бенжелюн не успя да засече топката от непосредствена близост.

В заключителните минути на полувремето двата отбоора си размениха по едно положение. В 44-ата минута след центриране на Галин Иванов отдясно Никасио засече с глава от няколко метра, но ужасно неточно.

В ответната атака пък страхотен удар на Даксон от границата на наказателното поле принуди Пиргов да прояви невероятен рефлекс и с една ръка да извади топката, която влизаше в горния десен ъгъл на вратата му.

През втората част играта се накъса от множество нарушения и от факлите, хвърени на терена от гостуващата агитка. С течение на времето двата отбора ставаха все по-предпазливи, а игровите действия се развиваха главно в централната част на терена.

Поради тази причина липсваха и 100-процентовите голови положения. Най-сериозните опасности, които създадоха двата тима бяха от далечни удари.

Така се стигна до 79-ата минута, когато при едно наглед безобидно центриране от фаул на Сержиньо Илко Пиргов изпусна топката и на практика я подари на Бенжелюн, за когото не бе трудно да се разпише от непосредствена близост.

Истинската драма обаче се разигра в заключителните минути на мача. В 89-ата минута Даксон трябваше да бъде заменен, но в опита си да спечели време се забави прекалено дълго и бе изгонен с втори жълт картон от главния рефер Таско Тасков.

Веднага след това Иван Караджов се превърна в герой за своя тим, спасявайки много силен и точен удар на Христо Янев от фаул.

В крайна сметка гостите удържаха крехката си преднина и след 30-годишна пауза се поздравиха със седми финал за Купата на България в своята история. За наставника на "черно-белите" Емил Велев пък това ще бъде втори пореден финал, след като миналата година изведе до решителния мач тима на Славия.