Наоми Осака и Винъс Уилямс продължават напред в Мелбърн

Халеп показа характер и оцеля, чака я нов сериозен тест

Шампионката от Откритото първенство на САЩ по тенис Наоми Осака (Япония) се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия.

Поставената под номер 4 Осака победи Тамара Зиданшек (Словения) с 6:2, 6:4. Японката взе първия сет със серия от четири поредни гейма, а във втория навакса изоставане от 2:4 и с нова поредица от четири гейма стигна до крайната победа след малко повече от час над 78-ата в света Зиданшек. Следващата съперничка на Осака ще бъде номер 28 Су-Вей Сие (Тайван), която се справи с германката Лаура Зийгемунд с 6:3, 6:4.

Американката Винъс Уилямс също продължава напред. 38-годишната сестра на Серена загуби сет срещу французойката Ализе Корне, но я надигра с 6:3, 4:6, 6:0. Винъс чака в третия кръг Симона Халеп (Румъния).

Световната №1 и финалистка от миналата година обаче съвсем не стигна лесно до двубоя с американката. 27-годишната румънка надделя в много оспорван мач над родената в Москва американка София Кенин с 6:3, 6:7 (5), 6:4. Халеп изоставаше с 2:4 в третия сет, но демонстрира шампионския си характер и пречупи 20-годишната си съперничка след 2 чаас и 31 минути игра.

При успех срещу Винъс пък, в четвъртия кръг Халеп може да се изправи срещу сестра й Серена Уилямс, която днес играе с канадката Южени Бушар.

Халеп реализира пробив още в първия гейм в мача, а в деветия отново спечели подаването на противничката си и затвори първия сет с 6:3. Във втората част Халеп поведе с 3:0, но Кенин изравни за 3:3. След това резултатът се движеше гейм за гейм без пробиви, а в тайбрека младата Кенин успя да надделее със 7:5. В решаващата трета част шампионката от Хобарт дори поведе с 4:2, но не издържа и със серия от 4 поредни гейма водачката в световната ранглиста направи обрат и се пребори за победата.

Две от поставените тенисисти - Елизе Мертенс (№12) и Медисън Кийс (№17), пък ще се изправят една срещу друга в третия кръг, след като днес постигнаха убедителни победи. Мертенс надделя над Маргарита Гаспарян (Русия) с 6:1, 7:5, а Кийс се справи с друга рускиня - Анастасия Потапова, с 6:3, 6:4.

В третия кръг премина и Шуай Чжан (Китай), която се справи със сестрата на Каролина Плишкова - Кристина, с 6:3, 7:5. Чжан е четвъртфинталиста в турнира през 2016 година.