Кой от българските представители ще стигне най-далеч в Европа?

17 януари 2019 19:10 Велизар Антов

Ал-Атия за трети път е шампион на рали Дакар

Насер Ал-Атия с "Тойота" стана шампион при автомобилистите на рали "Дакар".

Катарецът узакони третата си победа на офроуд надпреварата, след като финишира 12-и в последния етап от Писко до Лима. Ал-Атия, победител през 2011 и 2015 година, триумфира с общо време 34:38.14 часа. Катарецът спечели с аванс от 46.12 минути пред втория Нани Рома (Испания) с "Мини" и с 1:54.18 часа пред третия Себастиан Льоб (Франция) с Пежо. Карлос Сайнс с Мини спечели победа в 10-ия етап, а Льоб остана втори на 42 секунди, Сирил Депре с Мини е трети на 2:31 минути.

При водачите на камиони Едуард Николаев (Русия) с КАМАЗ спечели титлата с общо време 41:01.35 часа. Руснакът печели титлата при камионите за трета поредна година и общо за четвърти път. Първата му победа е през 2013 година, а след това триумфира и през 2017 и 2018 година. В последния етап победата спечели холандецът Тон ван Генугтен (Ивеко) с 1:28.21 часа, следван от Алеш Лопрайс (Татра) на 3.11 минути и Дмитрий Сотников (КАМАЗ) на 5.23 минути. В генералното класиране Николаев спечели с общо време 41:01.35 часа, следван от сънародника си Сотников на 25.36 минути и Жерар де Рой (Ивеко) на 1:34.44 часа.