ПСИХОДРАМА: Федерер оцеля след 4-часова битка и пренаписа историята!

Стотната победа на Маестрото в Мелбърн дойде по възможно най-трудния начин и обрат в тайбрека на петия сет

Представителят на домакините от Австралия Джон Милман бе на две точки от това да поднесе най-голямата сензация в първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open.

30-годишният тенисист, №47 в световната ранглиста, имаше аванс от 8:4 срещу шесткратния победител в надпреварата Роджър Федерер в тайбрека на решителния пети сет, но в крайна сметка го загуби и отпадна след 6:4, 6:7 (2), 4:6, 6:4, 6:7 (8).

Така швейцарският Маестро записа своята стотна победа в Мелбърн и се превърна в единствения тенисист, достигнал трицифрен брой успехи в два различни турнира от Големия шлем. след „Уимбълдън“ през миналата година.

Това обаче се случи по възможно най-трудния начин, защото Джон Милман, над когото Григор Димитров постигна чиста победа в първия си мач за 2020-а, притисна Федерер до стената в истински психотрилър, продължил повече от 4 часа.

Носителят на 20 титли от Големия шлем обаче се спаси от това да изживее отново кошмара от US Open преди две години срещу същия съперник.

През 2018-а Роджър напусна САЩ в осминафиналите след сензационна загуба именно от Милман, който по това време бе №55 в света.

Маестрото изигра един от най-слабите си мачове тогава и загуби с  6-3 5-7 6-7 (7) 6-7(3), като така лиши и феновете от дългоочакван мач срещу Новак Джокович на 1/4-финалите.

До онзи момент австралиецът нямаше победа над играч от топ 10 и никога не беше по-напред от 49-то място в света, а през октомври 2017 дори изпадна до номер 218. Никога не е печелил титла на сингъл в кариерата си. През 2018 година Милман стана и сред малцината с ранкинг извън топ 50, които са побеждавали Федерер в турнири от Големия Шлем.

Двубоят не започна по вкуса на на швейцареца и той инкасира пробив за 1-3. В края на сета световният №3 се възползва от напрежението в играта на съперника си и направи рибрейк за 4-5, но изненадващо след това загуби сервис гейма си, а с това и сета – 4-6.

В много равностоен втори сет Роджър бе единственият, който стигна до брейкбол. В единадесетия гейм носителят на 20 титли от Големия шлем поведе с 30-40, но не се възползва. Последва тайбрек, в който Федерер вече наложи превъзходството си – 7-6(2).

Милман предпочиташе да играе на форхенда на опонента си и се чувстваше много по-удобно, когато го прави, пише Tenniskafe.

В същото време се възползваше и отлично от моментите, в които Маестрото рискува, за да избяга на по-удобния си удар и открива цялата си бекхенд страна. В третия сет австралиецът бе на доста добро ниво, но допусна пробив в самия край – 4-6.

Още в началото на четвъртата част Милман даде сериозна заявка, че ще създава все повече проблеми на бившия №1. Той задържа много високото си равнище на игра и въпреки че имаше проблеми с постоянството по отношение на първия си сервис, реализира единствения брейк – 4-3, след който бе непоклатим – 6-4.

В петия сет Федерер навакса ранен пробив – 2-2, а до края се задържа в резултата, но с все по-големи усилия. Всичко се реши в тайбрек до 10 точки, в който Милман продължи да е уверен и агресивен, а няколко феноменални минаващи удара му дадоха аванс от 8-4, след който връщане назад нямаше.