ШОК В МЕЛБЪРН: Надал е аут, Тийм с първи полуфинал в кариерата

Петият поставен отстрани световния №1 с три тайбрека и ще спори със Зверев за място на финала

Доминик Тийм срази световния №1 Рафал Надал и стана последният полуфиналист при мъжете в Откритото първенство на Австралия по тенис.

Поставеният под №5 надделя след три тайбрека със 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(6) за малко повече от четири часа на корта. По този начин 26-годишният австриец се класира за първи път на тази фаза от турнира в Мелбърн, а в спор за място на големия финал ще срещне друг дебютант сред най-добрите четири – Александър Зверев, победил по-рано Стан Вавринка с 3-1 сета.

Двубоят между Тийм и Надал бе чакан с голям интерес и не разочарова зрителите по трибуните и пред телевизорите. Първата част вървеше равностойно, преди Надал да пробие в деветия гейм и да сервира за сета. Тийм обаче отговори с мигновено връщане на пробива и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него австриецът беше водещият тенисист и поведе в резултата.

Вторият сет се разви по сходен начин. Този път испанецът проби в петия гейм, но при 4-3 в своя полза загуби подаването си. След това двамата продължиха да печелят сервис геймовете си и се стигна до нов дълъг гейм. В него Тийм започна отлично и дръпна с 4-0 точки, но Надал успя да се върне и изравни. Следващите три точки обаче бяха отново за Тийм и така той изправи до стената финалистът от миналата година.

В третата част Надал и Тийм продължиха равностойната си битка, но испанецът започна повече да води разиграванията и в десетия гейм проби подаването на противника си, за да намали пасива си в сетовете. Последва четвърта част, в която Тийм проби рано и сервираше за мача, но се поддаде на напрежението и Надал се върна в двубоя. Третият тайбрек предложи нова доза драма, Тийм пропусна два поредни мачбола, но при третият не сбърка и триумфира.

Това е първа победа за Доминик Тийм срещу Рафаел Надал в турнири от Големия шлем. Преди това той загуби пет поредни пъти, включително два поредни финала на Ролан Гарос. Рафа пък отпада за шести път в кариерата си на 1/4-финал в Мелбърн, където има една титла и четири финала. Това беше едва втора среща между Тийм и Надал на твърди кортове и вече балансът е 1-1. В общите двубои испанецът има предимство с 9-5 победи. /БГНЕС