РЕШЕНО: Международните съдии постигнаха консенсус за играта с ръка

Международният съвет на футболните асоциации (IFAB) внесе няколко изменения, допълнения и уточнения в правилата на най-популярния спорт. Едно от най-важните решения е свързана с играта с ръка.

Вече границата за това ще бъде линията на долната част на подмишницата. Ако топката се удари над тази линия, няма да бъде отсъждан фаул.

Очаква се през следващата година да бъде направено преглеждане на правилото за засада, за да се създадат повече ситуации за офанзивен футбол.

ВЪВЕДЕНИТЕ ПРОМЕНИ, ДОПЪЛНЕНИЯ И УТОЧНЕНИЯ В ПРАВИЛАТА

ВРАТА
Страничните стълбове и напречната греда трябва да са изработени от одобрен материал. Сечението им трябва да бъде квадратно, правоъгълно, кръгло, овално или комбинация от посочените четири, като не бива да застрашава здравето на футболистите.

ДУЗПИ
Играч, получил червен картон по време на мача не може да изпълнява дузпи за определянето на победител от срещата. Жълтите картони от редовното време и продълженията не се пренасят при дузпите. Това означава, че футболист с жълт картон от мача няма да бъде изгонен, като получи втори жълт при дузпите.

Ако вратарят извърши нарушение на правилата при изпълнение на дузпа, ударът се повтаря, а вратарят получава предупреждение, а при повторно нарушение му се дава жълт картон.

Ако вратарят и изпълнителят едновременно нарушат правилата за изпълнение на дузпа, наказателният удар се счита за пропуснат, а изпълнителят получава жълт картон. Защитаващият се отбор получава непряк свободен удар.

ЗАСАДА
Ако футболист, намиращ се в положение на засада, получи топката от противник, който умишлено е играл с ръка, се счита, че не е получил предимство от позицията си и играта може да продължи.

НАРУШЕНИЕ
За изясняване на ситуацията за игра с ръка се въвежда граница, намираща се в долната част на подмишницата. Ако топката се удари по-високо от тази граница, не се отсъжда фаул.

ВАР
Ако екипът на ВАР забележи грешка на съдията или пропуснато нарушение, дава сигнал на рефера, който трябва да спре играта (ако играта вече не е спряна). Това може да стане в първия момент, когато топката се озове в неутрална зона и тогава се преглежда телевизионното повторение. Главният съдия може да поиска да види повторението, за да вземе решение или да се довери на екипа на ВАР. Страничните рефери или четвъртият съдия нямат право да гледат повторението, освен ако изрично не бъде поискано мнението им от главния арбитър.