ОБЗОР: Байерн шамароса здраво и Леверкузен, Левандовски продължава да чупи рекорди (РЕПОРТАЖИ)

РБ Лайпциг се провали срещу последния и сдаде минималните си шансове за титла

Лидерът в Бундеслигата Байерн (Мюнхен) разби като гост Байер (Леверкузен) с 4:2 и продължи бодро да крачи към поредната си титла на Германия.

Баварците се озоваха догонващи рано в мача, но веднага показаха по-голямата си класа и забиха четири последователни гола преди да получат още един минути преди края. "Аспирините" излязоха без голямата си звезда Кай Хаверц, който получи мускулен проблем точно преди срещата.

Още в осмата минута Коман симулира след рейд към наказателното поле на домакините и си изкара ненужен жълт картон. Малко по-късно след тъч домакините разиграха бързо и Лукас Аларио се озова зад гърба на отбраната. Той пое и с диагонален шут матира Мануел Нойер, а след намесата на ВАР се потвърди и попадението.

В 15-ата минута Горецка стреля с глава след ъглов удар, но опитът му бе слаб и Храдецки спаси. В 25-та минута Храдецки трябваше да прави спасяване, след като Мюлер центрира за Левандовски, а той стреля от сложна позиция, но стражът на "аспирините" спря пътя на топката към вратата му. Само две минути след това гостите изравниха резултата. Диаби сбърка в половината на Байерн елементарно, а бърз пас от средата на терена отиде вляво към Коман, който парира Храдецки за 1:1.

Високото темпо на "Бай Арена" продължи, а в 37-ата минута Диаби стреля от средна дистанция, но право в ръцете на Нойер. Байерн поведе в резултата след 42 минути игра, след зашеметяваща атака, която завърши с отличен удар на Горецка от дъгата на наказателното поле за 2:1.

В последната минута на първата част Серж Гнабри излезе очи в очи с Храдецки, но не успя да го преодолеее, за да вкара трети гол за баварците за първите 45 минути. Все пак миг по-късно отбраната на Леверкузен направи нова фрапантна грешка и Гнабри прехвърли Храдецки, за да направи 3:1.

На почивката Бош направи тройна смяна. В 66-ата минута Томас Мюлер центрира "меко" отдясно към наказателното поле на Байер, а там Левандовски засече с мощен удар с глава и реализира четвъртия гол за баварците - 4:1. Така полската голова машина покачи актива си на 44 попадения за сезона - личен рекорд за него.

След 78-та минута Байерн прие играта повече в собствената си половина и това доведе до две положения пред Нойер. Първо Диаби стреля, а стражът изби с една ръка в корнер, а след това Виртц също затрудни вратаря на гостите, но до гол не се стигна.

В последната минута на редовното време Леверкузен вкара втори гол чрез Виртц. Младокът с красиво изпълнение матира Нойер и 17-годишният играч вкара първия си гол.

Така Байерн събра 70 точки на върха - цели десет пред Борусия (Дортмунд), който играе по-късно днес. Байер пък изпусна шанс да влезе в зона Шампионска лига, след като вчера Борусия (М) допусна шокираща загуба срещу Фрайбург.

По същото време в Лайпциг местният "Ред-Бул" направи нова грешна стъпка в първенството и допусна равенство 1:1 срещу последния в Бундеслигата Падерборн. Третият им хикс в последните пет мача в първенството изпариха шансовете им за първото място дори и на теория. Звездата на тима Тимо Вернер на няколко пъти излезе на добри позиции, но ударите му не затрудниха вратаря Цингерле.  Нападението на Лайпциг все пак матира защитата на гостите в 27-ата минута, когато при отлична атака, минала през Нкунку и Вернер, топката стигна до Шик, а чехът прати топката в мрежата.

Отборът на Нагелсман имаше голямо предимство по отношение на притежението на топката, но не създаваше много положения. Малко преди почивката пък домакините останаха с човек по-малко, след като Упамекано си изкара нелеп втори жълт картон за излишно нарушение в центъра на терена.

Червеният картон определи начина на игра през второто полувреме. Лайпциг бе много по-затворен и предостави инициативата на съперника, но пък и Падерборн не създаде почти нищо интересно в първите минути на втората част.

Двама отбора имаха по-едно по-сериозно положение в средата на полувремето. Грешка в защитата на гостите изведе Вернер на прекрасна позиция, но ударът му от малък ъгъл не намери вратата. Малко по-късно Падерборн стигна до една от редките си възможности в мача, когато Гасула изведе Антви-Аджей, а той стреля силно, но топката мина покрай вратата.

Така се стигна чак до втората минута на продължението, когато намаления състав на домакините се показа и Стродиек матира Гулаши за крайното 1:1. С тази точка Лайпциг остана трети с 59 точки и мач повече от втория Борусия (Дортмунд), докато Падерборн събра 20 на последното място.