МОК заплаши отново щангите с изхвърляне от Париж 2024

Вижте каво реши управата на организацията

МОК си запазва правото да преразгледа мястото на вдигането на тежести в олимпийската програма за игрите в Париж през 2024 година, реши управата на организацията.

Щангите го закъсаха, след като независимият следовател Ричард Макларън разгкри огромна корупция в световната федерация под ръководството на унгареца Тамаш Аян. Прикривани са и положителни проби, като в момента данните се проеверяват от Световната антидопингова организация.

МОК ще изчака разследването, преди да предриеме следващите стъпки.

Мястото на щангите бе гарантирано за 2024 година след сериозните промени в антидопинговата политика след 60 положителни проби от игрите в Пекин и Лондон. Сега обаче ситуацията е променена.

МОК преразгледа и класирането в някои дисциплини след окончателните резултати от съдебни дела, за да връчи нови медали и дипломи до осмо място.

За олимпиадата в Лондон:

Окончателно са дисквалифицирани от 20 километра спортно ходене рускините Олга Канискина (второ място) и Анисия Кидряпкина (пето място). Така новото класиране е:

8. Мария Васко (Испания)

От категория до 85 килограма в щангите е дисквалифициран Михаил Новиков (Беларус) (седми) и класирането става:

7. Кендрик Джеймс Фарис (САЩ)

8. Шерджодон Юсупов (Узбекистан)

За олимпиадата в Сочи:

След положителните проби на Ирина Дюбанок, Ана Шибанова и Галина Скиба, заелият шесто място тим на Русия (Татяна Бурина, Елена Дергачова, Ина Дюбанок, Ия Гаврилова, Ангелина Гончаренко, Александра Капустина, Альона Хомич, Екатерина Лебедева, Юлия Лескина, Екатерина Пашкевич, Анна Пругова, Анна Шибанова, Анна Шохина, Анна Шукина, Галина Скиба, Ектерина Смоленцева, Екатерина Смолина, Олга Сосина, Светлана Ткачова, Александра Вафина и Анна Виноградова). Класирането се пренарежда:

6. Германия (Мануела Анвандер, Марита Бекер, Моника Битнер, Франциска Буш, Таня Айзеншмит, Бетина Еверс, Зузане Фелнер, Зузане Гьоц, Джесика Хамерл, Виона Харер, Дженифър Харс, Жаклин Янцен, Нина Каменик, Софи Крацер, Андреа Линцел, Ивоне Шрьодер, Лиза Кристин Шустер, Сара Зиглер, Керстин Шпилбергер, Ана Вейсер, Юлия Цорн).

7. Япония (Юри Адачи, Канае Аоки, Моеко Фуджимото, Юка Хирано, Мика Хори, Шиори Коике, Йоко Кондо, Акане Кониши, Ханае Кубо, Ами Накамура, Азуса Накаоку, Чихо Осава, Томоко Сакагами, Михо Шишиучи, Сена Сузуки, Аина Такеучи, Аяка Токо, Руи Укита, Тамое Ямане, Харуна Йонеяма).

За олимпиадата в Рио:

След дисквалификацията на украинката Олга Земляк, седма на 400 метра, нейното място се заема от италианката Либания Гренот.
Дисквалифицирана е и щафетата на Украйна на 4 по 400 метра (Земляк, Тетяна Мелник, Олга Бибик и Алина Ловиенко) от петото място, класирането става:

5. Италия (Мариябенедикта Чигболу, Мария Енрика Спаца, Айомиде Фолорунсо, Либания Гренот).

6. Полша (Малгожата Холуб, Патриция Висицкевич, Ига Баумгарт, Юстина Свиети).

7. Австралия (Джесика Торнтон, Анелизе Руби, Кейтлин Сарджънт-Джонс, Морган Мичъл).

За младежката олимпиада в Буенос Айрес:

След дисквалификацията на шампионката в категория над 63 килограма Супатчанин Хамхаенг (Тайланд), класирането става: