КЛАСИКА: Манчестър Сити отново подчини Арсенал, учителят победи ученика (ВИДЕО+СНИМКИ)

Кошмар за Давид Луис на „Етихад“, три контузии белязаха първото дерби след завръщането на Висшата лига

Манчестър Сити победи с лекота Арсенал у дома с класическото 3:0 в първото голямо дерби на Висшата лига след прекъсването заради пандемията.

„Гражданите“ спечелиха отложената среща от 28-ия кръг на английското футболно първенство и записаха седма поредна победа във всички турнири над „топчиите“, които не успяха да нанесат нито един точен удар!

Двубоят бе белязан от три контузии в двата отбора и груби грешки на Давид Луис от гостите.

Мачът се разви кошмарно за треньора им Микел Артета, който се завърна за първи път на „Етихад“ след напускането си през декември, за да оглави „артилеристите“.

Испанският специалист заложи на доста млади състезатели за дербито срещу своя ментор Хосеп Гуардиола и остави извън групата Месут Йозил, ала още в първите 24 минути трябваше да направи две принудителни смени.

Контузия в шестата получи Гранит Джака и бе заменен от Дани Себайос, а в 24-ата с травма напусна и Пабло Мари.

26-годишният защитник, освободен преди 12 месеца точно от Манчестър Сити и играещ под наем в Арсенал от Фламенго, отстъпи мястото си на Давид Луис, който пък се превърна в големия грешник.

Бразилският бранител допусна груба грешка за първия гол и направи дузпата за втория, като освен това получи директен червен картон и остави своите с човек по-малко.

В заключителните минути на мача пък 19-годишният защитник на домакините Ерик Гарсия бе ударен неприятно от вратаря им Едерсон и изнесен на носилка с кислородна маска.

Наставникът на „небесносините“ Хосеп Гуардиола вече бе извършил позволените пет смени, така че отборът му също завърши дербито с десетима на терена.

Иначе срещата започна с минута мълчание в памет на починалите от коронавирус по света и бе равностойна само в началото.

След първите 30-ина минути обаче Манчестър Сити повиши значително оборотите и принуди вратаря на гостите да се намесва решително няколко пъти.

Бернд Лено първо трябваше да показва класа след мощен изстрел на Рахим Стърлинг по диагонала, а после и след удар отблизо на Бернардо Силва.

Германският страж бе на висота и при двете ситуации, така че нулевото равенство се запази.

В 37-ата минута Лено отново бе оставен очи в очи със съперник, този път срещу Рияд Марез, след чудесен пас на Де Бройне, ала пак успя да отрази удара на алжирския национал.

Секунди по-късно отново Де Бройне изведе майсторски Стърлинг сам срещу Лено, ала английският национал реши да го прехвърли и прати топката над вратата.

Логичното се случи във втората минута на добавеното време за първата част, когато Давид Луис не можа да реагира при една наглед безобидна топка и тя стигна до Стърлинг, който със силен удар отблизо откри резултата – 1:0.

Така Стърлинг стана първият футболист, вкарал гол в английския футболен елит през месец юни от 1947 година насам, когато Уолтър Рикет бележи за Шефилд Юнайтед срещу Стоук.

Полувремето приключи при резултат 1:0 в полза на „гражданите“, а скоро след паузата Давид Луис задържа в наказателното поле Рияд Марез.

Това доведе до директен червен картон и дузпа в полза на Сити, която Де Бройне реализира хладнокръвно и направи резултата 2:0 в 51-ата минута.

Крайното 3:0 пък бе оформено от Фил Фодън в 11-минутното продължение на срещата.

Младокът се разписа от добавка, след като секунди по-рано резервата Серхио Агуеро нацели гредата.

Така Манчестър Сити спечели трите точки и събра 60, като вече изостава с 22 от лидера Ливърпул и остава на второто място в класирането.

Арсенал е девети с 40 в своя актив и инкасира първо поражение далеч от дома за календарната година.

Манчестър Сити – Арсенал 3:0
1:0 Рахим Стърлинг 45+2
2:0 Кевин де Бройне 51, дузпа
3:0 Фил Фодън 90+2
Червен картон за Давид Луис (50) от Арсенал

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АРСЕНАЛ: Лено, Бейерин, Пабло Мари, Мустафи, Тиърни, Джака, Гендузи, Нкетиа, Уилок, Сака, Обамеянг;

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Едерсон, Уолкър, Ерик Гарсия, Лапорт, Менди, Гюндоган, Де Бройне, Силва, Марез, Стърлинг, Жезус;

Ман Сити се цели в рекорд на Манчестър Юнайтед в Шампионска лига

В момента "гражданите" са с 23 поредни мача без загуба

Германия откри специален полицейски център за Евро 2024

Той ще служи за контрол върху ситуацията в сферата на безопасността по време на турнира