ФАЛСТАРТ ЗА ЛИВЪРПУЛ! Шампионите изпуснаха "Къмюнити шийлд" след дузпи (ВИДЕО+СНИМКИ)

Арсенал триумфира с трофея, младокът Брюстър с фатален пропуск от бялата точка

Английският шампион Ливърпул загуби за втора поредна година с дузпи мача за "Къмюнити шийлд".

През миналата Манчестър Сити разочарова мърсисайдци на „Уембли“, а сега Арсенал стори същото след 1:1 в редовното време и успех с 5:4 при ударите от бялата точка.

Хората на Микел Артета бяха безпогрешни при дузпите, докато появилият се като резерва младок Риан Брюстър прати топката в напречната греда и трофея в ръцете на лондончани.

Те поведоха преди почивката с попадение на голмайстора си Пиер-Емерик Обамеянг, ала след паузата Такуми Минамино изравни, за да се стигне в крайна сметка до наказателни удари.

След тях Арсенал ликува на „Уембли“ със своята 16-а Суперкупа на Англия, след като преди месец спечелиха на същия стадион ФА Къп.

Мачът днес започна с шанс за Ливърпул, след като Анди Робертсън отправи опасно центриране към Мохамед Салах, но Кийрън Тиърни протегна крак и изби точно преди египтянинът да овладее.

В седмата минута Ливърпул отбеляза попадение, дело на Върджил ван Дайк, но то бе отменено заради засада на централния защитник.

Отговорът на „топчиите“ дойде пет минути по-късно след образцова атака, започнала с търпеливо изнасяне на топката от собственото наказателно поле.

Това се случи в 12-ата, когато капитанът им Пиер-Емерик Обамеянг получи на фланга и се справи с лекота с Неко Уилямс, след което с десния крак прати неспасяемо топката в далечния ъгъл по диагонала и откри резултата – 1:0.

Така нападателят продължи традицията от края на миналия сезон и вече може да се похвали, че вкара 7 от последните 8 попадения на отбора, като пет от тях реализира на „Уембли“.

В 18-ата минута, след една отлична контраатака, Арсенал можеше да вкара и втори гол, но Алисон спаси майсторски хубав удар на Един Нкетия от границата на пеналта.

След това Ливърпул опита да натисне, но вместо това в 27-ата минута Нкетия отново бе близо до попадението, след хубав изстрел от средна дистанция, ала прати топката на сантиметри над целта.

Впоследствие обаче мърсисайдци овладяха инициативата и успяха да се настанят трайно в половината на Арсенал. Хората на Юрген Клоп обаче не бяха ефективни пред гола, така че се оттеглиха на почивка с пасив.

След нея Ливърпул повиши оборотите и в 56-ата минута Садио Мане бе изведен сам срещу вратаря, но Емилиано Мартинес блесна с инстинктивно спасяване и отрази първия удар в двубоя на шампионите.

Натискът на шампионите постепенно се засили и Арсенал все по-рядко успяваше да излезе от своята половина. Юрген Клоп реагира с офанзивна промяна, заменяйки неубедителния младок Неко Уилямс с Такуми Минамино.

25-годшиният японец се отблагодари за доверието с изравнително попадение, което бе негово дебютно с екипа на Ливърпул след трансфера му през декември от РБ Залцбург.

В 73-ата минута той отигра технично една топка в пеналта, а след рикошет тя се върна към него и той хладнокръвно я насочи в мрежата – 1:1.

Последваха пропуски и на двата отбора, но до нов гол не се стигна, така че победителят в мача трябваше да се определи с дузпи за втора поредна година.

Първи зад топката застана Мохамед Салах и не сгреши, както и младокът Рийс Нелсън, изравнил за Арсенал – 1:1.

После Фабиньо бе точен за Ливърпул, но и Ейнсли Мейтленд-Найлс не сбърка – 2:2.

След това появилият се секунди по-рано на терена Риан Брюстър удари горната греда и пропусна за мърсисайдци, а Седрик Соареш даде аванс на „артилеристите“.

Минамино вкара за 3:3, ала Давид Луис пак изведе Арсенал напред, ала Къртис Джоунс не сбърка – 4:4.

Накрая Пиер-Емерик Обамеянг застана зад топката и направи това, което умее най-добре, пращайки я в мрежата, за да донесе трофея на Арсенал.

Арсенал – Ливърпул 5:4 след дузпи (
1:1 в редовното време)
1:0 Обамеянг 12
1:1 Минамино 72