Български пилоти с европейските титли по Супермото след последния кръг в Плевен

90 пилоти взеха участие в Гран при на България

Повече от успешно завърши сезон 2020 по Супермото за българските състезатели, които караха в последния кръг на  FIM Europe European SuperMoto Championship и BMU European Road Racing Championship.

Шампионатът приключи официално на летищен комплекс Долна Митрополия, Плевен и повече от 5000 зрители станаха свидетели на надпреварите както по СуперМото, така и от програмата на пистовия шампионат.

Никола Николаев (МСК ЕКО БМВ Моторад МС 77 България, КТМ) при най-малките в клас 65 кубически сантиметра по СуперМото постигна двоен успех и се качи на първото място на подиума, като до него бяха завършилите на второ и трето място Полина Иванова (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ) и нейния брат Божидар Иванов (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ).

В клас Junior Европейската титла на FIM завоюва Ян Улман (Чехия), който си тръгва от България със златния медал благодарение на спечелените през сезона 100 точки. Със среброто за 2020 година в същия клас и краен актив от 88 точки е Живко Иванов (България, КТМ), а трети руснака Иван Мосин. Тримата се подредиха в този ред и на награждаването за днешния кръг от двата манша.

При пилотите в SM OPEN безапелационен успех за Майкъл Иванов ( МСК НСА Моторспорт, Хускварна), който победи и в двете днешни състезания силната конкуренция. Втори и трети на подиума се качиха Александър Латишев ( Русия, Хонда) и Красен Кънчев ( МСК БГ Пауър, КТМ). Хакан Халми( МСК НСА Моторспорт,КТМ) също е Европейски шампион в клас SM S3 а Радостин Михайлов ( СК Киппен МХ рейсинг тим, КТМ) е втори в Европа за годината.При SM Senior първите трима завършиха , както вчера – победа за руснака Латишев, втори Красен Кънчев, а трети Владислав Димитров ( СК Тийм Гис, КТМ).

В пистовите състезания от BMU European Road Racing Championship и Републиканския ни шампионат по мотоциклетизъм също беше изключително интересно и оспорвано днес . Жулиета Ленкова ( МСК Плевен, Априля) постигна заслужена победа в SP125 кубически сантиметра. След нея финалната линия пресякоха Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля) и Лорен Венков ( МСК Плевен, Априля) . При SP 300 сс на първите три места се класираха чужденци. Димитриу Робертино ( Румъния, Кавазаки) победи конкурентите си в 8-те състезателни обиколки. Омер Карпуз ( Турция,Ямаха) и Патрик Паскота ( Румъния, Ямаха) станаха втори и трети. От българските пилоти в този клас Геновева Кънева ( МСК БГ Пауър, Ямаха) се класира на четвъртата позиция.

В F600 Васил Кичуков ( АМСК АИТ Рейсинг тим, Ямаха) завърши първи с аванс от близо 30 секунди пред Александър Александров ( МСК СВ Мото Рейсинг тим,Кавазаки) и Асен Лилов ( МСК Плевен, Хонда) . Невероятен финал беляза битката в клас F1000. Велислав Марков ( МСК НСА Мотоспорт, Кавазаки) и Валентин Георгиев ( Камикадзе рейсинг тим, Сузуки) караха един след друг през 10-те обиколки. С едва 64 хилядни от секундата разлика финала премина Марков пред Георгиев. Трети се нареди Михаил Атанасов ( МК Дъ Девилс, БМВ). Най-чаканото състезание от публиката беше в класовете SuperBike и SuperSport. Още от началото до края на 12-те обиколки Мартин Чой ( МСК ЕКО БМВ Моторад МС 77 България) показа истинска класа и майсторско каране в SBK.

Без проблеми Чой стигна до първото място, като остави след себе си Иван Грозев ( ПСК Хела Мотор спорт, БМВ) и Димитър Митов ( МК Боляри, БМВ). Далеч по- интригуващо беше на върха в SSP. Милен Георгиев ( МСК СВ Мото Рейсинг тим, Ямаха) и Пламен Петров ( ПСК Хела Мотор спорт, Ямаха) бяха много близо един зад друг през цялото време, но победата спечели Георгиев с преднина от 4.2 секунди пред Петров. На третото място финишира Димитриу Робертино ( Румъния,Ямаха), който беше „затворен“ от двамата с една обиколка.

90 пилоти от България, Русия, Чехия, Румъния и Турция взеха участие в Гран При България, което завърши в късния следобед в Долна Митрополия, Плевен.

Испанец пренаписа историята на Мото GP

Маверик Винялес спечели спринтовото състезание в MotoGP на пистата в Остин

Рекорден брой отбори на "EKO 12 часа на България"

Българинът умишлено избута съперник в стената

Александър Томов: За мен е чест да участвам в Европейския рали шампионат през 2024г.

"Амбициран съм да се представя достойно и се надявам да зарадвам всички българи с изявите си", сподели рали талантът от Плевен