РАЗГРОМ: Ливърпул вкара 5 на Аталанта, Жота с хеттрик в Бергамо (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мърсисайдци продължават без грешка в Шампионската лига, Мане и Салах също се разписаха

Английският първенец Ливърпул постигна трета поредна победа в Шампионската лига.

Мърсисайдци разбиха като гости сензацията на миналогодишното издание Аталанта с 5:0 насред Бергамо и спряха серията си от три последователни поражения в Италия.

Домакините, които преди година дебютираха в турнира и достигнаха до четвъртфиналите, останаха с 4 точки в Група „D”, изоставайки по голова разлика от Аякс и с 5 пункта от момчетата на Юрген Клоп.

Германският специалист реши да замени Роберто Фирмино с Диого Жота в нападение и лятното попълнение му се отблагодари с първия си хеттрик за Ливърпул.

По веднъж се разписаха партньорите му в атака Мохамед Салах и Садио Мане, за да могат гостите да съберат пълен актив от 9 точки.

Те откриха резултата още в 16-ата минута, когато Тренд Александър-Арнолд изведе отлично Жота в коридор сам срещу вратаря и португалецът елегантно го прехвърли по диагонала – 0:1.

В 33-ата минута пък Джо Гомес успя с прехвърлящ пас да намери в пеналта Жота, който овладя с първото си докосване, а с второто простреля вратаря в близкия ъгъл за 2:0.

Малко след това Садио Мане отне в центъра и проби до границата на пеналта, откъдето отправи отличен удар, но стражът на домакините отговори подобаващо и спаси.

Така Ливърпул се оттегли на почивка с аванс от две попадения, а след нея нанесе два мълниеносни удара.

Още в 47-ата минута Къртис Джоунс изведе Мохамед Салах в близост до централната линия, откъдето египетският национал тръгна на спринт и стигна до наказателното поле, за да оформи класиката.

Секунди по-късно самият Салах подаде хитро към Садио Мане, който също се разписа за 4:0 в 49-ата минута.

В 54-ата пък Мане се превърна в асистент, след като изведе отлично Жота зад гърба на защитата. 23-годишният португалец финтира излезлия да го пресрещне вратар и опъна празната мрежа, за да оформи крайното 5:0.

Въпреки това гостите не се предадоха и опитаха да отбележат поне почетно попадение. Най-близо до такова бе Дуан Запата, който в 61-ата минута разтресе вратата със страховит изстрел в сглобката, но нямаше късмет.

Впоследствие като резерви се появиха Фирмино и Джеймс Милнър, като те имаха шанс и да се разпишат, но ударите им бяха блокирани, а гол на Запата в добавеното време бе отменен заради засада.

Така срещата приключи с изразителна победа за гостите, които през уикенда имат дерби с Манчестър Сити във Висшата лига.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АТАЛАНТА: Спортиело, Толой, Паломино, Джимсити, Хатебур, Пашалич, Фрьолер, Мохика, Муриел, Папу Гомес, Запата;

ЛИВЪРПУЛ: Алисън, Александър-Арнолд, Р. Уилямс, Гомес, Робертсън, Хендерсън, Вайналдум, Къртис Джоунс, Жота, Мане, Салах;

Германия откри специален полицейски център за Евро 2024

Той ще служи за контрол върху ситуацията в сферата на безопасността по време на турнира