УЕФА ще забранява румънския език

В него думата за черно е расистка…

УЕФА явно трябва да забрани румънския език, защото думата за черно е расистка.

Това стана ясно от скандала, който направиха играчите на „Истанбул Башакшехир“ и „Пари Сен Жермен“ във Франция.

В 15-ата минута, бесен от постоянните протести от скамейката на гостите, четвъртият арбитър Себастиан Колтеску сигнализира главния Овидиу Хацеган за безобразията. Той тръгна да отстранява хора от пейката, когато Колтеску го насочва с думите „Този черния, проверете него“. На румънски черен е негра.

Хатеган показва червен картон на резервата Демба Ба и е атакуван от помощник-треньора Пиер Уебо. Той чул думите на четвъртия рефер и веднага помислил, че го е нарекъл негър.

И той е изгонен от Хатеган, но веднага играчите на гостите напуснаха терена. Те бяха последвани и от тези на „Пари Сен Жермен“, разбрали-недоразбрали за какво става въпрос.

Веднага в битката се включи и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който в социалните медии пусна пост да се изкорени расизмът. Неймар също се включи в кампанията.

Първоначално УЕФА призна версията на съдията, че е станало недоразумение и нареди мачът да се рестартира от 23 часа в сряда. Турският тим обаче не излезе на терена.

Заради това дойде второ решение да се доиграе с нови съдии от Нидерландия.

Всъщност мачът е без всякакво значение, след като „РБ Лайпциг“ победи с 3:2 „Манчестър Юнайтед“ и го прати в Лига Европа. Дори загуба на „Пари Сен Жермен“ го оставя наравно с англичаните, но с предимство в директните двубои.

Ударът е доста сериозен за Хацеган, който този сезон минава за фаворит на УЕФА. Румънецът бе единственият с назначения във всички 6 кръга на груповата фаза на Шампионската лига, което го правеше сигурен за европейското първенство догодина и световното в Катар.

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1