Лудогорец би ЦСКА и Левски на стадионите им общо 11 пъти

Чико Дерменджиев бе кошмарът на „армейците“, Камбуров вилнее на „Георги Аспарухов"

От първата загуба с 1:2 от Академик Сф на 27 април 1950 г. досега ЦСКА падна за първенство в Борисовата градина от 21 отбора (6 столични и 15 провинциални).

По 4 са успехите в леговището на червения звяр на вечния съперник Левски и на хегемона в последните години Лудогорец, като всички победи на разградчани са без допуснат гол.

Най-тежката загуба през годините обаче е от бургаския Нефтохимик, воден от Димитър Стойчев - 1:4 на 27 февруари 2000 г. пред 12 000 зрители. 18 са треньорите на ЦСКА, преглътнали загуби у дома, "рекордьор" с 12 поражения е задържалият се 15 поредни години на поста Крум Милев, с по 4 са Димитър Пенев и Стойчо Младенов.

Първото поражение на Левски на "Герена" дойде на 1 октомври 1966 г. - 1:2 срещу Ботев Пд, а най-тежкото е 3:6 от Ботев Вр на 11 декември 1985 г„ когато начело на отбора бе клубната легенда Кирил Ивков. Най-много са загубите от Лудогорец и Берое – по 7. Локо Пд има 6 победи на "Георги Аспарухов", Славия - 5, Литекс и Локо Сф - по 3, Ботев Пд, Миньор, ЦСКА и Ботев Вр - по 2 пъти и веднъж Пирин Бл, Черноморец Бс, Хебър Пз, Царско село. Черно море и Арда.

Стойчо Стоев е треньорът, който най-често е стигал до пълен успех на "Герена" - 4 пъти. Първият път е с Миньор Пк - 1:0 на 25 март 2012 г., останалите са начело на Лудогорец. Илиан Илиев пък може да се похвали с успехи на "Георги Аспарухов" с 3 различни клуба - с Берое (1:0 на 18 октомври 2009 г.), с Локо Пд (май 2016 г.) и с Черно море (2:1 на 24 октомври 2020 г.).

С три е и Александър Томаш, всички начело на Берое. Сърбинът Миодраг Йешич също има 3 шампионатни победи като гост на Левски - веднъж със Славия и два пъти с Литекс. Победа над Левски като гост има в актива си и сегашният старши треньор на ЦСКА Бруно Акрапович, но начело на Локо Пд - 2:1 на 12 юли 2020 г.

Общо 37 треньори са имали шанса да постигнат победа над ЦСКА на клубния му стадион. Първият и единствен, успял да бие червените с 2 различни отбора, е Венцислав Ангелов. През 1950 г. той на два пъти печели на „Армията“ със столичния Академик - 2:1 и 1:0, а на следващата година свързва името си с първия успех на Левски в Борисовата градина - 2:0 на 12 септември 1951 г.

Само още един друг специалист има 3 победи над ЦСКА на игрището му - Любомир Ангелов-Старото (два пъти по 1:0 със Спартак Сф през 1951 г. и веднъж с 2:1 през 1965 г., също начело на милиционерския тим). С по 2 победи са Иван Глухчев (Ботев Пд), Ферарио Спасов (Литекс), Стойчо Стоев и Георги Дерменджиев (Лудогорец). Сред успелите да бият ЦСКА в Борисовата градина е и червената легенда Христо Стоичков начело на Литекс при 2:0 за ловчанлии на 2 март 2013 година.

Играчът с най-много голове във вратата на ЦСКА в историята на Първа лига Динко Дерменджиев (Ботев Пд) -18, е и номер едно по попадения срещу червените на техния стадион - 9, като едно от тях е от дузпа и едно след удар с глава.

На 10 август 2019 г. Мартин Камбуров, като играч на Берое, стана първият футболист в историята, отбелязал двуцифрен брой голове срещу Левски на "Георги Аспарухов" в първенството -10. Преди това той се разписа и с екипите на Локо Сф (4 пъти) и Локо Пд (също 4). Не успя обаче да го направи с фланелката на сегашния си клуб ЦСКА 1948 на 19 септември м.г., когато новаците преглътнаха изразителна загуба с 0:3.

Само първите му 2 точни удара на "Герена" дойдоха през първите полувремена на двубоите, а останалите 8 - след почивката. Едва веднъж, когато се е разписвал на "Герена", тимът, чиято емблема е защитавал, е губил впоследствие. В останалите 6 случая домакините са напускали терена победени.

Камбуров има и друго впечатляващо постижение при гостува-нията на Левски - вкара хеттрик за Локо Сф на 11 април 2009 г. Първият с хеттрик на "Герена" е нападателят на Ботев Вр Емил Маринов - при гръмкото 6:3 на 11 декември 1985 г., когато бе точен в 27-ата, 64-ата и 79-ата минута. Единствен Трайчо Спасов пък има 3 гола при едно гостуване на армейците - на 8 септември 1963 г. при победата на Марек с 3:2 с голове в 12-ата, 15-ата и 50-ата минута.

Не толкова успешни са изявите на Камбуров на "Българска армия" - само 2 пъти е вкарвал във вратата на домакините, при това преди повече от 15 години, и двата пъти с екипа на Локо Пд. Императора отбеляза изравнително попадение в 85-ата минута за 1:1 на 15 май 2004 г. в последния кръг на шампионския сезон на железничарите и оформи крайното 4:3 за червените на 26 октомври 2005 г. също 5 минути преди последния съдийски сигнал. Камбуров обаче има гол за първенство на клубния стадион и от другата страна на барикадата - бе точен за армейците за 3:0 над Миньор Пк на 31 март 2013 г.