Жалко! Митко Кузманов остана на крачка от първа титла на "Чалънджър"

Коравият Никола Милойевич спря българина за трофея в Задар

Националът на България за купа "Дейвис" Димитър Кузманов не успя да спечели първа титла в дебютното си участие на финал в турнир по тенис от сериите "Чалънджър". Във финалния двубой в хърватския град Задар българинът отстъпи на 148-я в света Никола Милойевич с 2:6, 6:2, 6:7 (5) в маратонски сблъсък, продължил цели 3 часа и 10 минути.

Пловдивчанинът все пак си осигури 3650 евро и 48 точки за световната ранглиста, с което си гарантира рекордно изкачване в класацията на АТP до около 240-ото място.

Срещата между претендентите за трофея започна равностойно, като и двамата спечелиха лесно първите си няколко сервис гейма. При 3:2 в полза на Кузманов обаче Милойевич направи няколко поредни непредизвикани грешки и по този начин позволи на българина да осъществи пробив, чрез който резултатът стана 4:2 за втората ракета на България. Мико продължаваше със стабилните си изяви на сервис и задържа подаването си, спасявайки точка за пробив, а веднага след това успя да затвори първия сет с втория си брейк в мача за 6:2.

Вторият сет започна кошмарно за българския тенисист, тъй като той допусна пробив още в откриващия си гейм от частта. Въпреки че Кузманов моментално върна брейка и изравни резултата в сета, много по-концентрираният и агресивен Милойевич спечели следващите три гейма, за да поведе с два пробива при 1:4. В крайна сметка сръбският тенисист задържа убедителния си аванс и спечели втория сет с 2:6.

Балканската битка стана още по-напечена в третия сет. Първо Милойевич изпусна точка за пробив в откриващия сервис гейм на Кузманов, а след това и българинът не можа да материализира възможността си на подаването на своя опонент. Все пак и двамата тенисисти показаха характер и не позволиха да се стига до пробиви - 2:2. Последва гейм на нула в полза на Кузманов, а веднага след него българинът си спечели две точки за пробив на сервис на Милойевич. Страхотната защита на Мико накара сърбина да изпрати топка в мрежата и Кузманов вече имаше преднина от брейк аванс при 4:2.

За съжаление обаче националът не успя да затвърди пробива и Милойевич се върна в мача при 4:3. Мико имаше цели три шанса да запише нов пробив на сметката си и да сервира за мача, но 148-я в света сърбин не му остави шанс и задържа подаването си за 4:4. Българинът показа здрава психика и спечели следващото си подаване след изоставане от 15:30, за да посегне с една ръка към титлата - 5:4. Милойевич обаче нямаше намерение да предава мача толкова лесно и задържа сервис гейма си на 15, като по този начин изравни резултата при 5:5. Тук обаче везните се наклониха сериозно в полза на сръбския представител, след като той успя да поведе с пробив при 5:6, печелейки гейма на сервис на Кузманов от 40:15 аванс за българина. Втората ракета на България веднагически стигна до два шанса за връщане на брейка, като успя да реализира втория, с който се върна в мача и го изпрати в тайбрек - 6:6.

Решителната част от мача започна много лошо за Кузманов, който бе пробит още в самото начало и изостана с 0:3 точки, след като Милойевич задържа двете си подавания. Мико демонстрира хладнокръвие и направи резултата 2:3, а след това върна минипробива и се закачи за своя съперник при 3:4. Българинът обаче допусна непредизвикана грешка от бекхенд, но след това се поправи с хубав сервис по диагонала за 4:5 и два сервиса на Милойевич. Кузманов изравни резултата при 5:5 след чудесно проведена атака към мрежата, но не успя да запази спокойствие и направи грешка от бекхенд, заради която Милойевич получи мачбол - 5:6. Мачът завърши с още един грешен удар от задната част на ракетата на Мико и сърбинът триумфира с 6:2, 2:6, 7:6 (5).

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1