РОДИХМЕ! България с първа точка в квалификациите за Мондиал 2022 (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Лъвовете" страдаха в Белфаст, но Димитър Илиев бе на косъм от гола в 91-ата минута

България спечели първа точка в световните квалификации. Тимът на Ясен Петров измъкна 0:0 при гостуването си на Северна Ирландия в мач от група "С". Съперниците си спретнаха здрава битка на "Уиндзор Парк". Нашите предимно се бранеха, но накрая дори можеха да триумфират, но Димитър Илиев пропусна.

Ясен Петров беше направил шест промени в сравнение с мача срещу Италия (0:2). Селекционерът заложи на четирима пълни дебютанти. Това бяха вратарят Даниел Наумов, който смени контузения Пламен Илиев,  близнаците Андреа Христов и Петко Христов, както и Антонио Вутов. Кирил Десподов пък се завърна след контузия.

Още в петата минута българите поискаха дузпа, след като топката се чукна в ръката на Джони Евънс, но израелският съдия Игал Фрид не отсъди нищо. В 10-ата домакините първи до удар в очертанията на вратата, след като Пади МакНеър се озова на стрелкова позиция, но прати топката право в ръцете на Наумов.

В 22-ата минута дойде и най-опасното положение за северноирландците до момента. Макенас центрира перфектно към Стюарт Далас. Той надскочи лесно Момчил Цветанов, а ударът му с глава срещна напречната греда.

В края на полувремето се наложи капитана Георги Костадинов да бъде сменен принудително заради контузия. На негово място влезе Петър Витанов.

След почивката домакините натиснаха. В 48-ата минута след центриране в наказателното поле Каткарт свали топката за Уайт, който стреля, но Наумов се намеси блестящо, за да запази вратата си суха.

Натискът на домакините продължи и, макар и без много положения, ирландците имаха пълен контрол върху срещата. В 73-ата минута това превъзходство едва не бе материализирано, като МагГин беше изведен в наказателното поле и стреля от воле, но не успя да намери очертанията на вратата.

След това Десподов се опита да се измъкне от отбраната, но вратарят на домакините Пийкок Фаръл излезе, изпревари го и изчисти топката.

Буквално в първата минута на продължението Димитър Илиев можеше да донесе победата на България, и то с единственото положение в мача. При центриране от корнер той изпревари прекия си пазач и стреля с глава, но Пийкок-Фарел направи брилянтно спасяване с една ръка.

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ: 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард, 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис, 14. Далас, 8. Дейвис, 17. МакНеър, 6. Савил, 21. Магенис, 18. Уайт

БЪЛГАРИЯ: 1. Даниел Наумов, 2. Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4.Валентин Антов, 17.Георги Йомов, 21.Момчил Цветанов, 7.Георги Костадинов, 18.Ивайло Чочев, 8.Антонио Вутов, 11.Кирил Десподов, 9.Андрей Гълъбинов

90+3 - Край на мача!

90+1 - Шанс за България! Димитър Илиев стреля с глава след центриране от корнер, но вратарят Пийкок-Фаръл се намеси блестящо и предотврати сигурен гол

85 - Пропук на Макгин! Той получи топката в наказателното поле нагласи си я на левия крак и стреля, но след рикошет в защитник се стигна до корнер, който не доведе до нищо опасно пред българската врата

83 - Кенеди центрира, а Кайл Лафърти се размина с топката и не успя да нанесе удар с глава

74 - Пропуск на Макгин! Футболистът на домакините получи топката в наказателното поле, овладя я на гърди и стреля от въздуха, но покрай вратата

64 - Опит за прострелно центриране на МакНеър в наказателното поле беше пресечено от Валентин Антов

58 - Йомов пробва извеждащ пас към Кирил Десподов, но вратарят на домакините Пийкок-Фаръл предвидливо излезе, стигна пръв до топката и я изчисти напред

54 - Джони Евънс засече центриране от корнер, но ударът му с глава беше слаб и Наумов спаси

48 - Страхотно спасяване на Наумов след удар на Уайт

46 - Начало на второто полувреме

45+3 - Край на първото полувреме!

44 - Принудителна смяна в състава на България. Петър Витанов се появи на мястото на контузения капитан Георги Костадинов. Лентата отиде на ръката на Десподов

35 - Десподов центрира от пряк свободен удар. Пийкок-Фаръл не успя да улови, след което топката стигна до Андреа Христов. Защитникът се забави, но все пак успя да центрира. Брат му Петко отправи слаб удар с глава над вратата.

25 - Магенис засече центриране от фаул, но ударът му с глава мина над вратата

22 -  Магенис центрира в наказателното поле. Топката стигна до Стюарт Далас, който нанесе удар с глава, но той се отби в напречната греда

20 - Магенис получи извеждащ пас зад защитата на България, но страничният рефер маркира засада

11 - Първи точен удар в мача. След изпълнение на тъч топката стигна до Джош Магенис. Той стреля с глава, но слабо и Наумов улови без проблем

6 - Капитанът на домакините Стивън Дейвис отправи удар извън наказателното поле, топката обаче мина встрани от вратата на Наумов

5 - Българите поискаха дузпа да игра с ръка на Джони Евънс в наказателното поле, но реферът прецени, че няма основание да посочи бялата точка