ДЕЛИРИУМ В ТОРИНО: Ювентус ликува с Купата на Италия! (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Бианконерите“ спасиха сезона и изпратиха по най-добрия начин легендата Буфон

Ювентус спечели за 14-и път в своята история турнира за Купата на Италия!

„Бианконерите“ успяха да спасят сезона в предпоследния си двубой за кампанията, след като победиха Аталанта във финала с 2:1.

Срещата на стадион "Мапей" в Реджо-Емилия бе изключително драматична и предложи много емоции, а освен това бе по-специална за легендарния вратар на победителите Джанлуиджи Буфон.

43-годишният страж бе титуляр в навярно последния си двубой за Юве, тъй като вече оповести, че ще напусне Торино това лято, така че бе сред най-щастливите след последния съдийски сигнал.

Аталанта пък загуби втори финал в последните три кампании и трябваше да се примири с поражението, макар че преди почивката бе по-добрият отбор на терена.

Деян Кулушевски обаче откри резултата в 31-ата минута с единствения точен удар на Юве през първото полувреме, а малко преди паузата Руслан Малиновски (41) изравни.

През второто полувреме момчетата на Андреа Пирло заиграха по-добре и Федерико Киеза първо удари греда след страхотна атака, а в 73-ата минута отбеляза победното попадение във финала.

Бергамаските започнаха по-добре в него и още в началото можеха да открият резултата.

В 3-ата минута Дуван Сапата се справи с Матайс де Лихт и изведе Хосе Паломино, който отблизо пропусна.

Само 120 минути по-късно пък самият Сапата получи в наказателното поле и стреля опасно, но покрай гредата.

В 13-ата минута Аталанта поиска дузпа, тъй като Матео Песина падна в наказателното поле след сблъсък с Адриен Рабио, но арбитърът бе категоричен – играта продължава.

Пет минути по-късно Де Лихт за малко да направи фатална грешка, след като върна слабо към Буфон и Сапата отне, но опитният страж блокира опита му.

След това Ювентус откри резултата с първата си добра възможност. В 31-ата минута Кристиано Роналдо получи в наказателното поле, но не успя да овладее добре топката и падна на земята.

Уестън Макени обаче притича и върна към Деян Кулушевски, който с красив диагонален шут не остави шансове на вратаря и даде аванс на Юве.

От лагера на Аталанта отново имаха претенции към съдията, заради нарушение на Хуан Куадрадо в началото на атаката, но те останаха неуважени.

Все пак, само 10 минути по-късно бергамаските изравниха, след като торинци сгрешиха при изнасянето на топката.

Ремо Фройлер отне и подаде на Ханс Хатебур, който намери Руслан Малиновски пред наказателното поле. Украинецът с мощен изстрел матира Буфон за 1:1.

При този резултат дойде почивката, а Ювентус започна далеч по-добре второто полувреме.

Още в 48-ата минута Макени стреля с глава отблизо и за малко да отбележи. Десет по-късно Кулушевски отправи коварен удар, но вратарят Пиерлуиджи Голини спаси.

Минута по-късно Роналдо го тества с далечен удар, а в следващата атака португалецът изведе Киеза на прекрасна позиция в наказателното поле, но изстрелът на крилото срещна гредата.

В 66-ата минута пък самият Роналдо бе на добра позиция, но стреля твърде слабо и в ръцете на вратаря.

По-добрата игра на Юве доведе до втори гол в 73-ата минута.

Тогава Федерико Киеза направи двойно подаване с Кулушевски и се озова сам срещу вратаря, за да го преодолее с малко късмет, реализирайки скъпоценното попадение в срещата.

След това Аталанта натисна в опит да изравни, но не успя да го стори и в крайна сметка Ювентус триумфира с Купата на Италия.

Аталанта – Ювентус 1:2

0:1 Кулушевски (31)
1:1 Малиновски (41)
1:2 Киеза (73)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АТАЛАНТА: Голини, Толой, Ромеро, Паломино, Хатебур, Де Рон, Фройлер, Госен, Песина, Малиновски, Сапата;

ЮВЕНТУС: Буфон, Куадрадо, Де Лихт, Киелини, Данило, МакКени, Бентакур, Рабио, Киеза, Кулушевски, Роналдо;