НА "STANDBY": Швейцария надви Турция с 3:1, чака съдбата си (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Кръстоносците" ще следят другите групи, но имат голям шанс

Швейцария победи Турция с 3:1, но поне засега не се класира за осминафиналите на Европейското първенство по футбол заради по-лошата си голова разлика от Уелс

„Кръстоносците“ постигнаха дебютния си успех на форума след 2 гола на Джердан Шакири, ала тежката загуба с 0:3 от Италия им коства второто място в крайното класиране на групата.

Те финишираха с 4 точки, колкото събраха и „драконите“, които по същото време отстъпиха само с 0:1 пред „адзурите“, макар да играха с човек по-малко през почти цялото второ полувреме.

Така швейцарците ще се надяват да се наредят сред 4-те най-добри трети отбора в груповата фаза, докато Турция остана на последно място в поток „А“ и регистрира негативен рекорд с 9 инкасирани попадения на еврофинали.

Мачът на стадион „Олимпийски“ започна с неточни удари от дистанция на двата отбора, а в 4-ата минута много хубав такъв отправи Каан Айхан, но Ян Зомер спаси.

Отговорът на Швейцария дойде в ответната атака, когато Стивън Цубер подаде към Арис Сеферович, а той майсторски овладя и от границата на наказателното поле откри резултата с плътен изстрел по диагонала.

След гола си в шестата минута „кръстоносците“ отстъпиха инициативата и 10 по-късно можеха да бъдат наказани. Станалият часове по-рано баща Зомер обаче блесна с второ спасяване.

Последваха още два опита на турците от разстояние, но без успех. В 26-ата минута пък Джердан Шакири вкара много красив гол на втори поред еврофинали. Този път той порази целта не със странична ножица, а матира вратаря със страхотен шут в горния ъгъл – 2:0.

Така той вкара своя 24-и гол в 94 мача, докато Швейцария се разписа повече от веднъж на за едва втори път в последните си 16 мача на Европейско.

В 28-ата минута отново Шакири можеше да оформи класиката, след като бе изведен сам срещу вратаря, но този път бе спрян от Угурджан Чакър.

Десет минути по-късно Бреел Емболо стреля неточно, а в 42-ата Сеферович пропусна от удобна позиция.

Веднага след това Зомер трябваше да се намесва решително за трети път в мача и така първото полувреме приключи при резултат 2:0 в полза на Швейцария.

Втората част започна с два изстрела на „кръстоносците“ и един такъв на Турция, но те не намериха очертанията на вратата. В 60-ата минута пък Сеферович проби през центъра и насочи опасно към далечния долен ъгъл, ала вратарят на комшиите изби в корнер.

Три минути по-късно Турция намали с гол, неотстъпващ по нищо на този на Шакири. Даже напротив, защото Ирфан Кахведжи стреля през човек и успя неспасяемо да насочи в сглобката от границата на наказателното поле, за да намали резултата – 1:2.

Попадението бе дебютно за тима на Евро 2020, а малко след него Шакири отново се разписа.  Шест минути по-късно халфът на Ливърпул завърши образцова контраатака, за да направи резултата 3:1.

До края повече голове не паднаха и така Швейцария очаква останалите мачове от Евро 2020, за да разбере дали ще е един от 4-те най-силни трети отбора на форума, които ще продължат към осминафиналите.

Италия и Уелс пък вече са във фазата на директните елиминации.

Швейцария:
Зомер, Видмер, Елведи, Аканджи, Емболо, Фройлер, Сеферович, Жака, Родригез, Зубер, Шакири;

Турция: Чакър, Челик, Демирал, Саюнджу, Туфан, Юндер, Чалханоглу, Йълмаз, Кавечи, Айхан, Мюлдур;
Пикфорд трябвало да бие шестата дузпа за Англия

Президентът на Италия прие новия европейски шампион (ВИДЕО)

Вижте повече

Хари Кейн: Ще ни боли до края на кариерите

"Не беше нашата нощ, но беше фантастичен турнир и трябва да сме с високо вдигнати глави"

ТРАГЕДИЯ! Има загинали при празненствата на титлата!

Политици приемат селекцията на Роберто Манчини

Джак Грийлиш уточни: Исках да бия дузпа!

"Треньорът взе много точни решения по време на целия турнир, взе такива и тази вечер", написа халфът

Италия прибра 34 милиона евро за спечеленото Европейско

Англия ще получи 30.25 милиона от наградния фонд

Стоичков: Честито на моите приятели от Италия!

"Братски ги прегръщам за титлата!", написа Камата

БЕЛЛА ИТАЛИЯ!!! "Скуадрата" е европейски шампион след уникална драма с дузпи (ВИДЕО+СНИМКИ)