ТЪЖЕН КРАЙ ЗА "ЛАЛЕТАТА": Чехия смачка 10 от Нидерландия за място на 1/4-финалите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Холеш и Шик вкараха, Де Лихт беше изгонен 35 минути преди края

Чехия победи Нидерландия с 2:0 на ст. "Ференц Пушкаш" в Будапеща и се класираха за 1/4-финалите на Евро 2020. Там те ще срещнат Дания. Холеш и Шик вкараха головете за успеха на чехите. "Лалетата" пък играха повече от половин час с човек по-малко. Именно червеният картон на Де Лихт се оказа преломния момент. За цял мач тимът не отправи нито един точен удар във вратата на съперника.

Още не беше изминала и минута от началото на мака, когато Мален центрира отляво на наказателното поле, но топката дойде дълга за Дензъл Дъмфрийс. Чехия отговори с удар на Холеш, който профуча покрай вратата на "лалетата".

В 8-ата Де Лихт скочи най-високо в наказателното поле, но не успя да стреля, а атаката на Нидерландия завърши с неточен шут на Мемфис Депай. Дори и да бе вкарал обаче попадението нямаше да бъде зачетено, тъй като Де Лихт бе в засада при подаването към него. Пет по-късно Дензъл Дъмфрис беше изведен с чудесен пас в полето на Чехия. Той преодоля Томаш Калаш и вратаря Вацлик. Последва удар от малък ъгъл, но Калаш възстанови позицията си и блокира топката.

Малко по-късно Партик ван Анхолт бе изведен центрира остро в наказателното поле, но защитата на Чехия се справи. В 22-ата минута селекцията на Ярослав Шилхави стигна до най-чистото си положение от началото на срещата Отлично центриране на Масопуст стигна до Томас Соучек, той обаче прати топката покрай вратата.

В 32-ата шут на Мален отблизо беше блокиран от чешки бранител. Шест след това Антонин Барак стреля с левия крак, но решаваща намеса на Де Лихт предотврати голяма опасност за нидерландската врата. В 40-ата пък ​Дензъл Дъмфрис отново проби отдясно и опита успореден пас за Депай, но Вацлик го пресече.

Страхотна работа на Депай в добавеното време завърши с подаване в наказателното поле към Ван Антхолт, който се обърна и стреля встрани от вратата. На повторението ясно се видя, че е бил в засада в момента на подаването.

Седем минути след почивката Мален пропусна златен шанс пред вратата на Чехия. Той майсторски преодоля двама футболисти на съперника, но вместо да стреля, тръгна да лъже и вратаря, който обаче излезе краен победител в надиграването помежду им, за да предотврати сигурен гол.

В ответната атака Де Лихт спря с ръка голова атака на Чехия. Намеси се ВАР, а ситуацията беше прегледана и от рефера на терена, който в 55-ата минута показа червен картон на холандеца.

Чехите натиснаха съперника си и в 64-ата минута Павел Кадержабек стреля в далечния ъгъл, но самоотвержена изява на Дъмфрис спря топката. Нищо обаче не можаха да направят холандците в 69-ата, когато Холеш вкара с глава.

Десет преди края чехите удвоиха, наказвайки поредица от грешки на нидерландската отбрана. Холеш премина покрай Джини Вайналдум с лекота и нахлу в наказателното поле, където подаде за Шик, който матира Стекеленбург.

НИДЕРЛАНДИЯ - ЧЕХИЯ 0:2

0:1 Холеш (68)

0:2 Шик (80)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

НИДЕРЛАНДИЯ: 1. Стекеленбург, 3. Де Лихт, 6. Де Фрай, 8. Вайналдум, 10. Депай, 12. Ван Анхолт, 15. Де Роон, 17. Блинд, 18. Мален, 21. Ф. де Йонг, 22. Дъмфрис

ЧЕХИЯ: 1. Вацлик, 2. Кадержабек, 3. Челюстка, 5. Коуфал, 6. Калас,  7. Барак, 9. Холеш, 10. Шик, 12. Масопуст, 13. Шевчик, 15. Соучек

Предпоследният Гранада си тръгна с точка от Билбао (ВИДЕО)

След равенство 1:1

Късен автогол спаси Юве срещу Каляри (ВИДЕО)

Лацио удари Дженоа

Айнтрахт спечели с обрат битката за Европа (ВИДЕО)

Аугсбург падна с 1:3 във Франкфурт

Мениджърът на Ковънтри: Срещаме най-големия клуб в света

„За Манчестър Юнайтед е нормално да играе на това ниво“, смята Марк Робинс

Тен Хаг се прицели във ФА Къп

Вижте какво заяви мениджърът на Манчестър Юнайтед

Клоп: Имаме шанс, ако спечелим оставащите мачове

„Ливърпул е длъжен да покаже отново глад за победа срещу Фулъм“, смята мениджърът

Гуардиола: Не сме машини