БРАВО: Непримирима България обърна Северна Ирландия в София (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тодор Неделев герой с два гола на „Васил Левски“

Българският национален отбор по футбол постигна победа с 2:1 след обрат над Северна Ирландия в световна квалификация.

Големият герой в срещата от група „С“ на стадион „Васил Левски“ бе Тодор Неделев, който отбеляза и двете попадения, а второто бе много красиво и узакони успеха на нашите.

Въпреки него обаче, те окончателно загубиха шансове за класиране на Мондиал 2022, тъй като Швейцария победи Литва и така, също като Италия, си гарантира едно от първите две места в потока.

Нашите шансове бяха само математически още преди срещата с островитяните, но момчетата на Ясен Петров демонстрираха характер и я спечелиха, за да се реабилитират за загубата във Вилнюс с 1:3 в събота и да зарадват феновете на родния футбол.

Селекционерът ни смени почти всички титуляри от споменатото вече поражение от Литва като местата си запазиха само капитанът Кирил Десподов и братята Андреа и Петко Христови.

Любопитното е, че освен тях, в стартовите 11 имаше и други близнаци – Радослав и Борислав Цоневи, така че за първи път в историята две двойки близнаци бяха титуляри за България.

Срещата започна с нарушение пред наказателното поле на гостите срещу Десподов, но след последвалото изпълнение на Тодор Неделев бе отсъдено нарушение в атака.

В 6-ата минута пък вратарят ни Иван Караджов трябваше да се намесва след шут на на Джордан Томсън, а в 10-ата Петко Христов блокира опита на Джош Магенис да порази целта.

В 17-ата минута пък Караджов за втори път трябваше да показва рефлекс, след като Пади Макнеър бе оставен непокрит на далечната греда след центриране и от непосредствена близост стреля с глава, но нашият страж отрази с вещина.

Веднага след ъгловия удар отново стражът бе на ниво, защото след карамбол топката попадна у Конър Уашингтон и той я насочи до гредата, но Караджов боксира.

В 20-ата минута и Томпсън отправи опасен удар, от границата на наказателното поле, ала Карджов спаси за трети път, докато опитът за добавка бе спрян заради засада.

В 35-ата минута гостите вкараха гол точно след добавка, но попадението бе отменено заради засада, макар че по време на атаката в наказателното ни поле паднал на тревата бе Димитър Велковски.

Така се стигна до 35-ата минута, в която островитяните откриха резултата в София. Тогава Макнеър центрира отдясно и Магенис засече с глава.

Караджов отново успя да спаси, но при добавката Конър Уошингтън вкара отблизо и макар първоначално да бе отсъдена засада, след намеса на VAR голът бе зачетен.

Въпреки, че по време на атаката и на самото попадение, в нашето наказателно поле имаше паднал футболист, тъй като Велковски имаше нужда от лекарска помощ.

Така или иначе обаче съдията от Беларус не спря играта, а и гостите не извадиха топката, за да се оттеглят на почивка с гол аванс.

По време на паузата Ясен Петров предприе смяна и пусна Илиан Илиев-младши вместо Радослав Цонев.

Това освежи играта на нашите и в 53-ата минута България стигна до изравнителен гол, след като Тодор Неделев успя с технично изпълнение от 10-ина метра да възстанови статуквото – 1:1.

Малко след това Караджов отрази с крак изстрел от почти нулев ъгъл на Макнеър, след което Илиан Илиев изведе Десподов, но последният се засуети и загуби.

Най-красивият момент в срещата дойде 10 минути след изравнителното попадение, когато Тодор Неделев се разписа за втори път и направи обрата пълен.

Той стори това с изключително изпълнение след центриране на Десподов с външен фалц, хитър пас на Ивайло Чочев и безпощаден изстрел от границата на наказателното поле – 2:1 за България!

В 65-ата минута и Десподов стреля опасно, ала стражът на гостите спаси. Скоро след това Тодор Неделев бе заменен, а нашите имаха още 2 добри ситуации да отбележат. Те обаче бяха пропуснати.

Малко преди края се стигна до сблъсъци между футболисти от двата отбора на терена, които приключиха с жълти картони за Кристиан Малинов и Стюарт Далас.

В добавеното време Десподов опита много красиво изпълнение, но топката премина покрай гредата, а веднага след това той бе заменен от Васил Божиков.

В крайна сметка България спечели и събра 8 точки от 7 мача и е на трето място в групата, изоставайки с 6 от лидерите Италия и Швейцария, които са изиграли по 6 срещи.

Толкова квалификационни двубоя има и отборът на Северна Ирландия, заемащ четвъртата позиция с 5 точки в своя актив.

България – Северна Ирландия 2:1
0:1 Конър Уошингтън (35)
1:1 Тодор Неделев (53)
2:1 Тодор Неделев (63)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БЪЛГАРИЯ: 23. Караджов, 2. Турицов, 5. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 21. Велковски, 18. Чочев, 4. Ради Цонев, 14. Борислав Цонев, 8. Тодор Неделев, 11. Десподов (к), 19. Атанас Илиев;

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ: 1. Пийкок Фарел, 11. Фергюсън, 5. Фланаган, 20. Каткарт, 4. Балард, 8. Стивън Дейвис (к), 17. Пади Макнеър, 15. Томпсън, 21. Джош Магенис, 2. Брадли, 9. Конър Уашингтон;