В АНГЛИЯ: Манчестър Сити свали „чайките“ на земята (ВИДЕО)

„Гражданите“ взеха реванш от Брайтън с разгром като гости – 4:1

Английският шампион Манчестър Сити спечели с 4:1 визитата си на Брайтън от 9-ия кръг на Висшата лига.

Така „гражданите“ на Хосеп Гуардиола спряха устрема на „чайките“ и взеха реванш от тях за загубата през месец май с 2:3 на същия този стадион.

Този път обаче те не оставиха шансове на съперника си и решиха всичко с 3 попадения в първите 31 минути.

Две от тях вкара младокът Фил Фоудън, а по веднъж се разписаха Илкай Гюндоган и резервата Рияд Марез. Точен за Брайтън от дузпа малко преди края пък бе Алексис Макалистър.

Гостите поеха инициативата още в началото и на два пъти бяха близо до гола, но първо вратарят на Брайтън спаси, а после капитанът Дънк изчисти акробатично от голлинията.

В 13-ата минута обаче логичното се случи и Манчестър Сити поведе с попадение на Гюндоган. Вратарят Роберт Санчес излезе в опит да избие, но се сблъсъка с Габриел Жезус. Топката се озова в Бернардо Силва, който намери Гюндоган пред опразнената врата и германският национал откри. Останаха съмнения за нарушение на Жезус срещу вратаря, но съдията и проверката с ВАР прецениха, че такова няма.

Брайтън успя да организира първата си добра атака в 17-ата минута, но тя завържи с неточен удар на Тросар. Последваха няколко опасности пред вратата на домакините. Първо Санчес излезе отлично, за да спре Фоудън, който бе изведен зад защитата. След това той трябваше да се справя и с удар на Жезус.

Интригата в двубоя до голяма степен приключи в 31-ата минута след два бързи гола на Фил Фоудън. Първият дойде след блестяща контраатака, при която Бернардо Силва великолепно изведе Грийлиш, а той напредна и пусна успоредно към Фоудън, който се разписа на празна врата. Следващата атака на Сити отново завърши с гол. Грийлиш пак се озова на добра позиция и стреля, но в краката на Санчес. Топката се озова в Жезус, който я насочи към мрежата, а по пътя бе отклонена от Фоудън. Голът бе записан на името на младока и така почивката дойде при резултат 3:0 в полза на Сити.

След нея „гражданите“ продължиха да диктуват събитията, макар че в средата на втората част „чайките“ се разиграха и имаха своите положения. В 80-ата минута те получиха дузпа, която Макалистър реализира, макар че вратарят Едерсон успя да докосне топката.

В добавеното време на срещата пък резервата Рияд Марез оформи крайното 4:1 в полза на Сити.

След него шампионите събраха 20 точки и вече са само на 2 от лидера Челси, докато Брайтън остана с 15 в своя актив на четвъртата позиция, но може да я загуби след изиграването на останалите мачове от кръга.

БРАЙТЪН - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:4
0:1 Гюндоган (13)
0:2 Фоудън (28)
0:3 Фоудън (31)
1:3 Макалистър (81, дузпа)
1:4 Марез (90+4)