Балкан загуби от Макаби (Хайфа) на полуфинал в Балканската лига (ВИДЕО)

В неделя "зелените" ще играят за бронза срещу домакина Ирони (Нахария)

Балкан (Ботевград) отпадна от битката за трофея в Балканска лига. Тимът на Небойша Видич отстъпи на Макаби (Хайфа) с 86:81, след като изоставаше почти през целия мач.

В неделя "зелените" ще играят за бронза срещу домакина Ирони (Нахария), който отстъпи по-рано на Апоел Галил Елион.

Макаби (Хайфа) започна с по-добър ритъм срещата и контролираше играта през първите 5 минути. Съперникът отбеляза почти всичките си възможности, а Балкан допусна няколко поредни грешки в атака, от които израелският тим се възползва, за да поведе на няколко пъти с по 4,5 точки. Добро включване на Уошингтън и Рори в първата част обаче помогна на Балкан да намали на 2 точки на няколко пъти. Грешка на Маркс в края обаче даде възможност да съперника да поведе с 19:15 след първата част.

Втората част стартира по-добре за "зелените", които изравниха два пъти. Тройка на съперника обаче отново даде 3 точки аванс на Макаби за 28:25 4 минути след началото на частта. В средата на периода израелците направиха разлика от 10 точки, след като вкараха много отворени стрелби. Балкан натрупа редица грешки и в двете полета и не можеше да намери ритъма си. Съперникът направи серия 9:0. До полувремето Балкан успя да намали разликата на 6 точки. Българите имаха много слаб процент на стрелба от средно разстояние първото полувреме – 9/25 (36%).

За кратко Макаби поведе с 11 в началото на второто полувреме при 50:39, но "зелените" отвърнаха със силна сеия 8:0, за да се доближат отново само до 3 точки при 50:47. Нова тройка на Крис и забивка на Уош свалиха до 2 точки. През първите 5 минути на третата ботевградчани имаха 5 фаула отново срещу нито един за Макаби. Две минути и 34 секунди преди края на третата част Балкан обърна за пъви път, но за кратко след добро взаимодействие между Уошингтън и Дерик Маркс. Последва нов обрат за 60:61, а тройка с табло на Пътни изведе Макаби напред. Дерик Маркс донесе подем в играта на Балкан като вкара 15 точки в третата част и доведе до равенство след 30 минути игра в Нахария.

Цялата последна четвърт вървеше кош за кош преди Куоми Вон да отбеелжи тройка след броба в нападение и да направи за първи път разликата в частта на 4 т. - 74:70. Последва таймаут, а след него Макаби отново вкара тройка за 77:70. Балкан опита да се доближи, но съперникът качи на 8 малко повече от 2 минути преди края. Последва таймаут, след който българите отново не успяха да вкарат. За кратко "зелените" свалиха на 4 т., а тройка на Вон отново намали шансовете. Балкан опита да намали пак, но не успя да отбележи във важните моменти и загуби.

Дерик Маркс бе най-резултатен за Балкан с 20 точки и 5 асистенции. 18 и 6 асистенции имаше Амад Рори. 16 и 7 борби добави Дивон Уошингтън , а 15 и 9 борби Крисчън Джоунс.