Везенков и Олимпиакос във Финалната четворка на Евролигата

Кевин Дюрант изгледа от трибуните успеха над Монако

Отборът на Олимпиакос (Гърция), с българина Александър Везенков в състава си, преодоля пасив от 11 точки и победи гостуващия Монако (Франция) с 94:88 (11:13, 30:35, 25:22, 28:18) в петия мач от четвъртфиналната серия между двата състава в Евролигата по баскетбол за мъже.

Така след 3:2 успеха в плейофите гръцкият гранд се класира за Финалната четворка на турнира, където ще се изправи срещу шампиона от миналата година Анадолу Ефес (Турция).

Другата полуфинална двойка е изцяло испанска - Барселона срещу Реал Мадрид. Сред публиката в залата беше и звездата от НБА Кевин Дюрант.

Везенков се представи на ниво в двубоя. Той започна като титуляр и се отчете с 9 точки, 7 борби и 1 асистенция за 35:08 минути на паркета. Българинът за първи път в кариерата си ще играе на полуфиналите в турнира.

В Атина гостите от Монако изиграха по-добро първо полувреме, след което водеха с 48:41. Домакините успяха да изравнят в хода на третата част, но в края Майк Джеймс вкара тройка със сирената за 70:66 за френския тим.

В последните 10 минути равностойната игра продължи. Баскетболистите на Олимпиакос поведоха с кош на Костас Слукас за 82:81 4:28 минути преди края. След това той вкара два фаула и тройка за 89:83 и до края домакините удържаха преднината си, за да триумфират с 94:88.

Двубоят беше прекъснат за кратко 7 секунди преди края, тъй като феновете на домакините нахлуха на терена.

Така Олимпиакос ще се завърне на финалната четворка на турнира след петгодишно отсъствие.

Най-резултатен за победителите беше Шакил МакКисик с 18 точки, Томас Уолкъп добави 17. Тайлър Дорси се отчете с 16 точки, а Костас Скулас добави 15 точки, 5 борби и 5 асистенции.

За Монако Майк Джеймс завърши с 24 точки и 10 асистенции.

Финалната четворка на Евролигата ще се проведе между 19 и 21 май в Белград (Сърбия).