Тиафо надви Надал и му нанесе първа загуба в Шлема за сезона

Матадора вече трудно ще стане номер 1 до края на годината

Носителят на 22 титли от “Големия шлем” Рафаел Надал записа първо поражение в “мейджър” турнирите през 2022 година и значително намали шансовете си да заеме отново първото място в световната ранглиста.

Матадора беше повален в четири сета от американския любимец Франсис Тиафо в четвъртия кръг на US Open - 4:6, 6:4, 4:6, 3:6 за 3 часа и 32 минути игра на “Артър Аш”.

Така след триумфите в Австралия и Париж, които увеличиха сметката му на 22 титли от “Шлема” и след отказването преди полуфинала на “Уимбълдън” срещу Ник Кирьос най-после се намери човек, който да победи Надал на корта в “мейджър”.

Франсис Тиафо със сигурност не беше фаворит преди този двубой, особено след като беше загубил предишните си два мача с великия испанец, но наниза 49 уинъра и се облагодетелства от нетипични грешки и несъвършености в играта на Рафа.

Тиафо е първият американец на четвъртфиналите от Джон Иснър през 2018-а и най-младият от Анди Родик от 2006-а. Надал пък губи отново от представител на домакините на US Open след 2005-а, когато бе спрян във втори кръг от Джеймс Блейк.

Основното оръжие на Тиафо срещу Надал беше камшичният форхенд, с който сменяше по невероятен начин посоката по правата и завършваше разиграванията. 24-годишният талант заслужи аплаузи и по начина, по който затвори мача на посрещане и не се огъна пред невероятната възможност да запише най-големия успех в кариерата си.

На четвъртфиналите Тиафо ще срещне Андрей Рубльов, който елиминира Камерън Нори с 6:4, 6:4, 6:4.

Надал пък е последният шампион в Ню Йорк от "Голямата тройка" през 2019 година, като оттогава титлата спечелиха Доминик Тийм и Даниил Медведев, а сега ще имаме чисто нов шампион.