Франция е на финал на Евробаскет

След разгром с над 40 точки разлика срещу Полша

Отборът на Франция е първият финалист на Европейското първенство по баскетбол за мъже в Берлин, Германия. Шампионът на Стария континент от 2013 година победи в първия полуфинал тима на Полша с 95:54 (15:9, 19:9, 30:18, 31:18).

Съперник на французите в битката за трофея в неделя (18 септември) ще бъде победителят от втория полуфинал по-късно тази вечер между домакините от Германия и състава на Испания.

Отборът на Полша, който с класирането си в топ 4 записа най-доброто си представяне на Европейско първенство за мъже от 1971-а насам, ще опита да стигне до бронзовите медали.

Франция, бронзов медалист от Световното първенство през 2019-а и сребърен от Игрите в Токио, изигра своя мач номер 300 на Евробаскет, ставайки първият тим, който достига тази граница, а в сблъсъка с поляците записа общо 165-а победа. „Петлите“ доминираха напълно през целия мач и не допуснаха полските баскетболисти да мечтаят за нова изненада на първенството.

След по-слабо резултатно първо полувреме, завършило при 34:18, в третата част французите вкараха почти толкова точки, колкото през първите 20 минути. Преди последната четвърт Полша изоставаше с 36:64, а до края разликата достигна внушителните 44 точки.

Гершон Ябуселе беше най-резултатен за победителите с 22 точки и 4 борби, а по 10 точки отбелязаха Ели Окобо и Еван Фурние. Старши треньорът Венсан Коле пък имаше възможност да използва всичките си баскетболисти и да съхрани силите на някои от тях за финала на шампионата в неделя. Французите имаха сериозна успеваемост при стрелбата от дистанция, вкарвайки 15 тройки от 26 опита.

За Полша по 9 точки реализираха Ей Джей Слотър и Михал Михаляк.