Рилски спортист отново взе Суперкупата (ВИДЕО)

Тимът от Самоков с второ поредно отличие

Носителят на Купата на България по баскетбол при мъжете Рилски спортист надигра шампионите от Балкан със 70:60 (18:17, 22:17, 18:19, 12:7) във финала за Суперкупата на страната, който се проведе в „Арена Ботевград“ и спечели трофея за втора поредна година.

Гостите от Самоков имаха превъзходство в по-голямата част от двубой и въпреки, че ботевградчани на няколко пъти се доближаваха до противника, не успяха да пречупят Рилски спортист пред своите фенове.

Домакините от Балкан дръпнаха със 7:3 в началните минути, но със серия от 8:0 и точни стрелби на Евън Бати и Чавдар Костов Рилски спортист обърна до 11:7 в своя полза. Първата четвърт приключи с точка аванс за гостите – 18:17.

Тимът на Рилски спортист започна по-добре втората четвърт и поведе с 26:20 сред 3 минути и половина игра, а с тройка Брандън Рандълф направи резултата 29:22 в полза на самоковци.

Разликата стигна до 10 точки при 34:24 след като Костов реализира три точки, а Александър Янев добави още две в коша на Балкан.

Ботевградчани успяха да се доближат на 4 точки при 32:36 две минути преди почивката след добри изяви на Константин Тошков и Павлин Иванов, а след първото полувреме изоставаха с 34:40.

Със серия от 16:6 до средата на третата четвърт Рилски спортист увеличи преднината си до 16 точки при 56:40, а с петата си тройка до момента в двубоя Чавдар Костов вече бе натрупал 15 точки на сметката си.

Баскетболистите на Балкан обаче не се отказаха, а Тошков, Диванте Фостър, Мануел Суарес и Павлин Иванов допринесоха за намаляване на пасива на Балкан до 48:58. Тройка на Иванов и нов кош на Суарес свалиха разликата до 5 при 53:58 по-малко от минута преди края на частта.

Заключителните 10 минути започнаха при този резултат, а Илиян Пищиков се разписа за 55:58. Самоковци отговориха със 7 поредни точки и се откъснаха с 10 напред, преди домакините да намалят до 5 точки разликата.

Три минути преди финала на двубоя Рилски спортист все още водеше с 65:60, а Димаджио Уигинс покачи на 67:60. До края воденият от старши треньора Людмил Хадисотиров тим удържа преднината си и стигна до втори трофей за 2022 година.

Най-резултатен за победителите от Рилски спортист беше Чавдар Костов с 18 точки и 4 борби, а с 14 точки и 6 борби допринесе Димаджио Уигинс.

Деян Карамфилов се отчете със 7 точки, 2 борби и впечатляващите 12 асистенции, като заслужи при за най-полезен баскетболист във финала. Мирослав Васов се контузи още в първата четвърт и не успя да доиграе срещата за гостите.

За Балкан Павлин Иванов завърши с 14 точки, 2 борби и 4 асистенции, а Димитър Димитров се отчете с 13 точки и 6 борби. Раян Хароу не влезе в игра за домакините, а Калвин Годфри не попадна в групата за мача.