Лайпциг съсипа Шахтьор при визитата си и се класира за 1/8-финал на Шампионската лига (ВИДЕО)

Украинците пък ще продължат в Лига Европа

РБ Лайпциг разби Шахтьор Донецк като гост с 4:0 в двубой от от Група „F“ на Шампионската лига. По този начин германският тим си подсигури мястото на 1/8-финалите в най-силния европейски клубен турнир. Попаденията за „биковете“ отбелязаха Кристофър Нкунку, Андре Силва, Доминик Собослай и Дани Олмо. Така Лайпциг събра 12 точки и остана на второто място след Реал Мадрид, който надви Селтик и събра 13 точки.

Кристофър Нкунку даде аванс на "биковете" още в 10-ата минута когато бе точен пппри добавка след удар на Тимо Вернер. Пет минути след началото на второто полувреме Андре Силва удвои, възползвайки се от неразбирателство в отбраната на домакините. В 62-ата минута Лайпциг направи бърза контраатака, при която Кристофър Нкунку изведе Доминик Собослай сам срещу вратаря и унгарецът вкара трети гол за своя тим. Дани Олмо заби четвърти гол на Шахтьор в 68-ата минута, когато стреля много красиво от малък ъгъл и остави безпомощен Анатолий Трубин.

Срещата на стадион "Полска армия" започна спокойно, като домакините от Шахтьор владееха топката в по-дълги етапи от времето.

Германците обаче първи нанесоха решаващ удар. В 10-ата минута Тимо Вернер бе изведен в наказателното поле от Кристофър Нкунку. Германецът стреля по земята, но Анатолий Трубин спаси. Топката обаче достигна до Нкунку, който от чиста позиция прати топката в празната мрежа.

След това попадаение Шахтьор Донецк тръгна в атака, като защитата на гостите трябваше да се бори здраво. Въпреки това, атаките на Лайпциг бяха по-опасни, като в 33-ата минута шут на Доминик Собослай мина над вратата.

В добавеното време на мача Иван Петриак центрира добре отдясно. В наказателното поле Ласина Траоре предвидливо пропусна топката, но в последния капитанът на Лайпциг Вили Орбан изчисти топката пред погледа на Михайло Мудрик. Това бе и последното по-интересно положение за първата част на срещата.

Втората част започна страхотно за Лайпциг и още в 49-ата минута "биковете" вкараха втори гол. В ситуацията Давид Раум центрира отдясно. В наказателното поле нито един футболист на Лайпциг не успя да отиграе топката, но тя стигна до отсрещния край на пеналта. Там Мохамед Симакан центрира балонно. Андре Силва се позиционира добре във вратарското поле, където нито защитата на Шахтьор, нито вратарят Трубин успяха да се намесят и португалецът прати топката в мрежата от близко разстояние.

В 54-ата минута Емил Форсберг получи елегантно топката от Нкунку, но шутът му бе спасен от стражът на домакините.

Осем минути по-късно нищо не можа да спре хората на Марко Розе от трети гол. "Биковете" направиха бърза контраатака. Кристофър Нкунку проби през центъра. Защитник на домакините тръгна да го пресреща, но изпусна Доминик Собослай и топката бе насечена към унгареца, който подмина вратаря на Шахтьор и прати топката в мрежата.

Скоро след това Собослай напусна игра, а появилият се на негово място Дани Олмо бе в центъра на събитията при следващия гол във вратата на Шахтьор. В 68-ата минута гостите изпълниха заучен пряк свободен удар, при който Кавин Кампъл изведе Олмо в наказателното поле. Испанецът си нагласи топката на десния крак и стреля фалцово от малък ъгъл. Топката рикошира леко във футболист на Шахтьор и влезе в левия ъгъл на вратата - 4:0.

Следващого добро положение в мача бе за Шахтьор, като в 74-ата минута Михайло Мудрик стреля силно от границата на наказателното, но топката докосна напречната греда и напусна очертанията на терена. Гостите отвърнаха с удар на Нкунку в 76-ата мминута от пряк свободен удар, който мина покрай вратата.

В следващите минути мачът се накъса, като и двата отбора се бяха примирили с този резултат. Така двубоят завърши с категоричен успех, който му гарантира участие на елиминациите в Шампионска лига, докато Шахтьор ще се бори в Лига Европа напролет.