Швейцария прати Сърбия у дома след изпълнен с обрати спектакъл от Мондиала (ВИДЕО)

"Кръстоносците" продължават на 1/4-финалите

Швейцария победи Сърбия с 3:2 в изключително драматичен мач от Група „G“ на Световното първенство в Катар. Успехът подсигури второто място в групата за „кръстоносците“, които завършват с 6 точки, докато Сърбия остава на дъното с едва 1 точка на сметката си. Така хората на Мурат Якин си гарантираха мач с Португалия на 1/8-финалите на Мондиала.

Старият познайник на сърбите Джердан Шакири даде аванс на "кръстоносците", след като в 19-ата минута получи топката от Джибрил Соу и със силен удар по трева прати топката в мрежата. В 26-ата минута на мача обаче, Александър Митрович изравни, след като засече центриране на Душан Тадич в мрежата. Девет минути по-късно обратът бе пълен, след като този път точен бе Душан Влахович. Швейцария изравни резултата в 44-ата минута, когато Бреел Емболо засече центриране отдясно на Шакири по тревата, пращайки топката в мрежата от 2-3 метра. Три минути след началото на второто полувреме Ремо Фройлер вкара трети гол за Швейцария, след като Рубен Варгас му подаде с пета.

Мачът започна с масиран швейцарски натиск, като в първите 30 секунди на срещата "кръстоносците" обстрелваха вратата на Ваня Милинкович-Савич, като два удара на Гранит Джака бяха блокирани от защитници на Сърбия, а стражът на "плавите" спаси удар на Бреел Емболо.

Постепенно хората на Пикси Стойкович се съвзеха и на свой ред тръгнаха в атака. В 11-ата минута Андриа Живкович си освободи място за стрелба и би от около 25 метра, но топката рикошира в десния страничен стълб, а при добавката ударът на Душан Тадич попадна в ръцете на Грегор Кобел.

В 19-ата минута швейцарците направиха много добра атака, при която Рикардо Родригес бе изведен съвсем сам на лявото крило. Левият бек центрира по трева, като в наказателното поле Страхиня Павлович опита да изчисти топката. Той обаче я прати на крака на Джибрил Соу, който не се полакоми и я пусна към Джердан Шакири. Той стреля силно по земя и не остави шанс на сръбския вратар и защитници - 1:0.

Реакцията на Сърбия бе светкавична! Сърбия тръгва в атака, като в 26-ата минута центриране на Филип Костич от лявото крило намери Александър Митрович. Нападателят на Фулъм се измъкна от опеката на на защитник на Швейцария и с глава направи 1:1.

Натискът на "плавите" продължи, докато защитата на Швейцария изнемогваше.

Така се стигна до 35-ата минута, когато топката бе пусната в наказателното поле. Ремо Фройлер се хвърли на шпагат, но не успя да изчисти топката и тя стигна до Душан Влахович, който с добре насочен удар по тревата не остави шанс на Грегор Кобел - 2:1 и пълен обрат за Сърбия.

Атаките към двете врати не спираха, като хората на Мурат Якин бяха по-активни в търсене на равенството.

Той дойде в 44-ата минута. Тогава Джибрил Соу получи топката в накателното и подаде надясно към Джердан Шакири. Той без да се бави пусна пас във вратарското поле, където се бе включил Бреел Емболо. Той нямаше какво друго да направи, освен да вкара гол, като това му бе второ попадение на Мондиала - 2:2!

До края на първата част сърбите имаха нов шанс, но шутът на Митрович бе блокиран.

Второто полувреме започна вихрено като първото. Отново Швейцария бе по-активният тим.

В 48-ата минута хората на Мурат Якин направиха страхотна атака с много подавания. Емболо задържа топката в наказателното поле и я подаде към намиращия се извън пенална Шакири. Дребничкият футболист веднага подаде към Рубен Варгас. Той направи изумителен пас с пета към Ремо Фройлер, който бе на 10-12 метра от вратата на Милинкович-Савич и без да се замисля стреля, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата - нов обрат в мача, този път за Швейцария!

В 57-ата минута Швейцария разигра след пряк свободен удар. Топката стигна до Емболо, който бе сам във вратарското поле, но стреля над вратата, а и бе в засада. Три минути по-късно пък удар на Йович мина над вратата на Кобел.

В 64-ата минута Кобел се намеси добре, пресичайки центриране на Филип Костич от лявото крило към Митрович.

В следващите минути темпото на мача спадна, като головите положения пред двете врати спаднаха.

Девет минути преди края на редовното време "кръстоносците" получиха пряк свободен ударна много изгодна позиция на границата на наказателното поле леко вляво от вратата на Милинкович-Савич. Мануел Аканджи стреля с десния крък, но прати топката от външната страна на мрежата.

Макар сърбите да вкараха офанзивни футболисти от скамейката, натискът им не даваше резултат, а Швейцария продължи да е активен в атака.

В 4-ата минута на добавеното време Гранит Джака и Неманя Миленкович тръгнаха да се бият, като бяха разтървани от съотборниците им, а след това и Митрович се нахвърли на Джака, но страстите бяха успокоени.

Сърбия – Швейцария 2:3