СЛЕД ДРАМА: Нефтохимик е шампион! (ВИДЕО)

Бургаският тим надви Хебър с 3:2 в решителния мач

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) триумфира с шеста титла в елита при мъжете. Воденият от Атанас Петров тим надделя над Хебър (Пазарджик) с 3:2 (25:17, 25:23, 21:25, 22:25, 15:12) в петия двубой от финалната серия, изигран в зала "Младост". Така бургазлии детронираха "тигрите", които спечелиха трофея в последните две години - 2021 и 2022 г.

Стартови състави:

Нефтохимик: Душан Лопар, Иван Станев, Калоян Балабанов, Матей Михайлович, Красимир Георгиев, Аксел Трухчев, Симеон Добрев - либеро (Петър Бъчваров, Мариян Наков);

Хебър: Добромир Димитров, Якопо Масари, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николов, Джулио Саби, Теодор Салпаров - либеро (Александър Туш, Пламен Шекерджиев, Петър Каракашев, Илия Петков).

Финалният сблъсък прикова вниманието на волейболната общественост, като трибуните на зала „Младост“ бяха изпълнени до краен предел.

Атмосферата бе невероятна, бурни скандирания и подкрепа и за двата съперника вдигнаха градуса на макс. Двубоят си заслужаваше напълно това внимание, отново премина двата часа борба и се превърна в невероятна и страхотна битка за титлата с волейбол на високо ниво.

За пети път драмата бе пълна! Имаше истинско единоборство между двата най-добри тима за настоящия сезон, красиви моменти и дълги разигравания донесоха много емоции на феновете. И отново спектакъл и много обрати. Ентусиазиран и нахъсан Нефтохимик, който направи блестящи първи два гейма.

Силно начало, хъс и желание в първата част. Неспасяеми Калоян Балабанов и Аксел Трухчев атака. Характер и колективна игра във втория, в който бе отбелязан невероятен обрат в края му и бе спечелен след пет поредни точки. Трудно и тежко начало за Хебър. Скованост и слабости в посрещане белязаха старта на пазарджиклии. Смени в състава и търсене на игровия ритъм от страна на селекционера Камило Плачи.

Пробуждане в третата част! Опрян до стената за пореден път Хебър показа на какво е способен. Сервисът заработи, успеваемостта в атака се повиши. Джулио Саби се разигра, като бе основния мотор, а целия отбор започна да действа като добре смазана машина.

Тайбрекът бе „черешката на тортата“. Нефтохимик изригна като феникс от пепелна, а Калоян Балабанов се превърна в герой на мача.

Бургазлии тръгнаха ударно в срещата - 6:1, след което продължиха да доминират. Играта на домакините вървеше на всички елементи, като оформиха солидна преднина. До края момчетата на Атанас Петров бяха непоколебими и без проблем поведоха в резултата.

Във втория гейм двата отбора бяха равностойни отначало (3:3), след което Нефтохимик пое инициативата. След 12:8 съперникът успя да се доближи максимално (11:12), след което и да изравни. Играта продължи точка за точка, след 17-та точка "тигрите" взеха лек превес (19:17), но той бе стопен от домакините. Ситуацията се повтори още веднъж, обаче бургазлии отново се върнаха в игра. Волейболистите на Атанас Петров проявиха характер и спечелиха гейма с минимална преднина (25:23).

В третата част имаше равностойна игра, след което гостите поведоха (5:2). Нефтохимик продължи да се бори, но съперникът владееше положението. Домакините успяха да скъсят дистанцията за 12:14, а впоследствие и на 14:15. Пазарджиклии обаче не се отказаха и продължиха да ги тормозят със сервис. При 20:23 Атанас Петров използва обичайната си смяна - на терена се появи Мариян Наков. Тя обаче не даде резултат и Хебър спечели гейма, намалявайки пасива си.

Равностойно тръгнаха отборите и в решителната четвърта част, като положението се запази до 6:6. Хебър взе лек превес, но домакините успяха да стопят и да обърнат. Интригата отново се завърна, серия на Илия Петков изведе гостите напред (14:11), но разликата бе намалена. На няколко пъти дистанцията се скъсяваше и увеличаваше, но в крайна сметка резултатът бе изравнен и мачът влезе в тайбрек.

Интригуващо бе началото и на тайбрека - игра точка за точка, след което Нефтохимик поведе (5:3 и 6:4). Впоследствие отново се стигна до равенство, борбата бе за всяка топка и всяка точка. В края на гейма обаче домакините набраха инерция и реализираха серия (14:11). Победата бе факт след 15:12 и крайното 3:2 гейма.