ОБЗОР: Кузманов и Томова с победи в Италия

Адриан Андреев отпадна на старта в Маутхаузен

Националът на България за Купа "Дейвис" Димитър Кузманов се класира за втория кръг на турнира на клей от сериите "Чалънджър" във Франкавила ал Маре (Италия) с награден фонд 73 хиляди евро.

Българинът победи с 6:4, 6:4 номер 229 в световната ранглиста Далибор Свърчина (Чехия). Срещата продължи 1 час и 57 минути.

Във втория кръг Кузманов ще играе срещу номер 267 в света Лоренцо Джустино от Италия.

Пловдивчанинът изостана с 0:3 в първия сет, но спечели шест от следващите седем гейма. Българинът поведе с 3:0 във втория сет, но допусна изравняване при 4:4. След това той спечели следващите два гейма, а с това и мача.

Междувременно Виктория Томова се класира за втория (финален) кръг в квалификациите на силния турнир на клей WTA 1000 в италианската столица Рим с награден фонд от 3.57 милиона евро.

Поставената под номер 1 в пресявките българка победи със 7:5, 6:4 Саша Викъри (САЩ). Срещата продължи 1:41 часа.

За влизане в основната схема Томова ще играе срещу Альона Болсова (Испания).

Томова спаси шест сетбола в полза на американката при 4:5 в първата част. Българката успя да изравни резултата, а след това да спечели сета със 7:5.

Във втората част Томова на два пъти изпусна преднина от пробив, но след на 4:4 спечели два поредни гейма.

Българинът Адриан Андреев пък спаси четири мачбола, но отпадна в първия кръг на турнира по тенис на клей от сериите "Чалънджър" в Маутхаузен (Австрия) с награден фонд 118 хиляди евро.

Българинът допусна обрат и отстъпи пред седмия поставен Леандро Рийди (Швейцария) със 7:6(5), 4:6, 6:7(8) в драматичен мач, който продължи точно три часа.

Андреев проби за 5:4 в първия сет, но веднага загуби подаването си. След 5:5 в тайбрека той спечели две поредни точки з а7:5 и поведе в резултата. Във втория сет българинът допусна пробив за 4:5 и след това Рийди изравни резултата.

В третата решителна част Андреев изостана с пробив за 1:2. При 5:4 Рийди сервираше за спечелване на мача, но българинът спаси три мачбола, а след това взе подаването му за 5:5. До края нови пробиви нямаше и се стигна до тайбрек. В него Андреев поведе с 4:1 точки, но допусна изравняване - 4:4. Той отрази още един мачбол при 5:6 точки, но при следващата си възможност Рийди затвори мача.

В основната схема на турнира влезе и още един българин - Александър Лазаров, който ще играе в първия кръг на основната схема утре срещу представителя на домакините Сандро Коп. Австриецът е 469-и в света и участва с "уайлд кард". Двамата не са се срещали досега.

Водач в схемата е бившият номер 3 в света Доминик Тийм (Австрия).