„Жълто-черната” приказка в Европа започна с успех в Казахстан (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев (Пд) взе ценен аванс срещу Астана след 1:0 в първия си мач в Европа от 1995 г. насам с красив гол на Иршак

Ботев (Пловдив) стартира с победа първото си участие в европейските клубни турнири от 1995 година насам, печелейки с 1:0 гостуването си на Астана в Казахстан.

Единственото попадение в срещата, играна на ст. „Астана Арена”, реализира Томаш Иршак в края на първото полувреме.

„Жълто-черните”, които играха с резервните си екипи в цвят бордо, стартираха плахо срещата от първия квалификационен кръг на Лига Европа, но отбраната и вратарят им се справиха с вещина с няколко центрирания на домакините, а след първите двайсетина минути „канарчетата” сякаш се приспособиха към изкуствения терен и постепенно  започнаха да намират своята ритъм.

Пет минути преди почивката Вандер имаше възможност да открие резултата, но ударът му мина на сантиметри от вратата, а в самия край на първото полувреме логичното се случи и Ботев взе своето.

В 44-ата минута бранителите на Астана изчистиха центриране на Вандер в наказателното поле, но топката попадна у Иршак, който я свали към Анисе. Дошлият от ЦСКА това лято халф я върна към чешкия халф и той с красив параболичен шут я прати неспасяемо от границата на наказателното поле в горния десен ъгъл на Астана за 1:0.

Това бе и първо попадение в официален мач на 29-годишния полузащитник с екипа на Ботев, а след него „канарчетата” се оттеглиха на почивка с минимална преднина.

Второто полувреме започна със слаб удар на Вандер в ръцете на Ерич, а в 56-ата минута Анисе имаше отличен шанс да удвои преднината на „жълто-черните”, но шутира встрани.

Домакините се опитаха да отговорят и се активизираха, като в 61-ата минута удар на резервата Кояшевич срещна страничната греда на пазената от Стаховяк врата.

Съставът на Астана, който играе за първи път на международната сцена, се опита да стигне до равенството, но „канарчетата” се справиха с опасностите пред Стаховяк, а в края имаха възможност да вземат и по-комфортна преднина, но удари на Анисе и Христов не попаднаха целта.

Така Ботев (Пловдив) постигна четвъртата си победа при гостуване в европейските клубни турнири и ще чака спокойно реванша, който е на 11 юли и ще се играе на стадион „Лазур” в Бургас.

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1