Юнашки „канари” напуснаха евротурнирите с високо вдигнати глави (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев (Пд) преклони глава пред Щутгарт след 0:0 в реванша, остана без загуба в Лига Европа и голова разлика 10:2

Ботев (Пд) преклони глава пред Щутгарт след 0:0 в реванша от третия квалификационен кръг на Лига Европа и 1:1 в общия резултат. „Швабите” се класират за плейофите заради гола си на чужд терен, отбелязан преди седмица в Бургас. Днес „канарчетата” отново играха като равен с равен, но малко повече класа не им достигна, за да елиминират финалиста за Купата на Германия. Те стигнаха до гол през второто полувреме чрез Бобан Грънчаров, но един от асистент реферите маркира засада. В последните секунди резервата Луис Педро изскочи сам срещу вратаря Улрайх, който обаче остана непробиваем.

Ботев напуска евротурнирите без загуба. Тимът, воден от Станимир Стоилов, отстрани последователно Астана (Казахстан) (6:0 общ резултат) и Широки Брег (Босна и Херцеговина) (3:1 общ резултат), и след два равни мача с Щутгарт (Германия) (1:1 и 0:0) завърши кампанията си в Европа с голова разлика 10:2.

Като цяло двубоят беше равностоен. Гостите от Пловдив сякаш имаха по-чистите положения, но и Щутгарт, трябва да признаем, на няколко пъти беше съвсем близо до гола. Като че ли малко повече класа в завършващата фаза липсваше в тима на Станимир Стоилов. През целия мач изобщо не си личеше кой е българският и кой немският представител. Феновете на Ботев също бяха на обичайното си ниво, като през целия мач не спряха да подкрепят своите любимци, а в самия край само те се чуваха, призовавайки "Канари - напред".

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК!

Първото полувреме беше равностойно, но пред Ботев се откриха по-чистите положения. В началото те се редуваха.

Първи до голова ситуация стигнаха домакините в 5-ата минута. При центриране след корнер играч в бяло беше оставен непокрит на 4 метра от вратата на Стаховяк, но стреля неточно.

Пловдивчани можеха да открият резултата също след изпълнение на ъглов удар в 11-ата минута. След изпълнението топката премина изключително опасно пред вратата на Улрайх, но никой в жълто не успя да я засече.

На ход бе Щутгарт. В 13-ата минута Какау засече от движение центриране на Траоре отдясно, пращайки топката над вратата.

Неделев затрудни вратаря на „швабите” Улрайх в 17-ата минута с коварен удар, едва отразен от стража.

Пет минути по-късно действията отново се пренесоха пред вратата на „канарчетата”. Нийдермайер, който беше оставен непокрит в наказателното поле, засече с глава центриране от ъглов удар, но прати топката над вратата.

До почивката Ботев пропусна три чисти положения.

Първо в 24-ата минута Нийдермайер можеше да си отбележи автогол при ниско центриране на Христов от аутлинията. Вратарят Улрайх обаче с крак и гръб към вратата отби кълбото.

В 33-ата минута Иршак изведен Неделев на десния фланг. Младокът центрира към Огнянов, който се размина с топката. Тя попадна у Анисе, който от легнало положение от 3 метра не успя да стреля. Топката се върна към Ромарио Кортзорг, който обаче беше блокиран.

В 38-ата минута пробив на Ромарио в наказателното поле завърши със силен шут в обсега на вратаря. При добавката нападателят не успя да насочи топката, пращайки я високо над вратата.

Така почивката дойде при 0:0, но с още по-големи надежди за Ботев.

За втората част наставникът на Щутгарт Бруно Лабадия пусна Мартин Харник в игра вместо Максим. Харник започна да тормози защитата на „канарчетата”, но Грънчаров и компания се справиха с мощните му пробиви по десния фланг.

Веднъж обаче пасивният до този момент Абделауе можеше да открие резултата. Той отклони технично с пета ниско подаване и сантиметри го разделиха от гола.

В 62-ата минута „швабите” изтърваха нова възможност. Какау се размина на сантиметри с центриране от дълбочина от 5-6 метра пред вратата.

Станимир Стоилов предприе първа смяна в 68-ата минута, когато игралият в Германия Валери Домовчийски замени Абел Анисе.

Четири минути по-късно Ботев вкара гол, който за съжаление беше отменен. Тодор Неделев центрира в наказателното поле, където Бобан Грънчаров засече топката във вратата на домакините, но страничният съдия вдигна флага за засада.

„Канарчетата” продължиха да търсят така необходимото им попадение. Данчо Христов, който неслучайно получи повиквателна от националния селекционер Любослав Пенев за контролата с Македония, проби отдясно в 78-ата минута. Десният халф-бек се пребори за топката и я пусна успоредно на голлинията за Домовчийски, но Тасчъ изпревари нападателя, чистейки в корнер.

Мъри Стоилов използва последните си два коза за финалните 10 минути. В игра влязоха Станислав Костов и Луис Педро.

Холандецът се озова сам срещу вратаря в последната от дадените допълнителни 3 минути на двубоя, но ударът му от въздуха бе спасен майсторски от затворилия ъгъла си Улрайх. Така Ботев пропусна златен шанс и се сбогува с надпреварата с високо вдигната глава след два отстранени съперника и достойна игра срещу германския Щутгарт. Без никъде да бъде надигран!

В Астана, ст. „Астана Арена”:
Астана (Астана, Каз, 1) - Ботев (Пловдив) 0:1 (0:1)
  [0:1 Томаш Ирсак 44'], 5 670 зрители

11 юли 2013, четвъртък, 20:30 ч:
в Бургас, ст."Лазур":
Ботев (Пловдив) - Астана (Астана, Каз, 1) 5:0 (0:0); общ резултат: 6:0
  [1:0 Мариян Огнянов 54', 2:0 Вандер 56'-д, 3:0 Тодор Неделев 57', 4:0 Бобан Грънчаров 70', 5:0 Тодор Неделев 74']
  [чк: Исламбек Куат (А) 34'], ~ 7 400 зрители

ВТОРИ КВАЛИФИКАЦИОНЕН КРЪГ:

18 юли 2013, четвъртък, 19:30 ч
в Мостар, ст."Бели Брег":
Зрински (Мостар, Бос, 1) - Ботев (Пловдив)                        1:1 (1:0)

1 август 2013, четвъртък, 20:30 ч:
Ботев (Пловдив) - Щутгарт (Щутгарт, Гер, 1) 1:1 (0:0)
  [0:1 Ведад Ибишевич 67', 1:1 Валери Домовчийски 73'], ~ 10 000 зрители

8 август 2013, четвъртък, 21:20 ч
в Гросашпах, ст."Комтех Арена":
Щутгарт (Щутгарт, Гер, 1) - Ботев (Пловдив) 0:0; общ резултат: 1:1

Тържествата за юбилея започнаха с поднасяне на цветя пред паметната плоча на Етър

Бончо Генчев припомни, че "виолетовата" школа е дала на България много големи футболисти

Ники Михайлов и Живко Миланов минаха изпити на "Герена"

На двамата им предстои дипломиране в Национална спортна академия "Васил Левски"