ЗА ИСТОРИЯТА: Локо разгроми и унижи Ботев в битката за Пловдив - 6:0 (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Черно-белите" записаха най-убедителната победа в дербито, Момчил Цветанов с най-бързия гол

28 ноември 2020 година ще остане завинаги в историята на пловдивския футбол.

На тази дата Локомотив унижи и разгроми несъстоятелния към този момент отбор на Ботев - 6:0, най-голямата победа в това емблематично дерби.

Нещо повече - Момчил Цветанов откри резултата още в 66-та секунда, най-бързия гол в мачовете между двата отбора

Освен това „черно-белите“ изравниха общия баланс в пловдивското дерби с Ботев, защото след успеха си в 14-ия кръг на футболната efbet Лига двата отбора вече имат по 40 победи в 112 шампионатни сблъсъка.

С невиждания до момента триумф в събота на „Лаута“ домакините не само показаха, че са далеч по-силни от „канарчетата“ в момента и могат да се справят без напусналия в посока ЦСКА треньор Бруно Акрапович, но и оглавиха временното класиране на елита.

Те вече имат 27 точки, с 14 повече от Ботев и са с една пред шампиона Лудогорец, който обаче има изиграни с два мача по-малко.

Гостите пък продължиха негативната тенденция да губят всяка една от визитите си за първенство до момента и на практика загубиха битката на Пловдив още през първото полувреме.

То започна и завърши кошмарно за тях, защото още преди 30-ата минута домакините им вкараха 4 гола, а точно преди почивката Ботев остана с човек по-малко, защото Джонатан бе изгонен заради втори жълт картон.

Преди това Момчил Цветанов откри още във втората минута, а в 9-ата Диниш Алмейда удвои. В 25-ата пък капитанът Димитър Илиев оформи класиката от дузпа, докато в 28-ата Георги Минчев реализира много красиво попадение.

За да бъде кошмарът пълен, малко след почивката капитанът и лидер на гостите Тодор Неделев получи травма, а за капак резервите Кристиан Илич и Николай Николаев оформиха историческия погром. Първият вкара много красив гол, а за втория попадението бе дебютно в професионалната му кариера.

Двубоят в Пловдив започна с минута мълчание в памет на починалите Димитър Ларгов и Диего Марадона, а феновете на „черно-белите“ почетоха аржентинеца с транспарант.

Техните любимци пък ги зарадваха с вихрено начало и поведоха в резултата още в 66-ата секунда, след като Бирсент Карагарен се пребори за една топка в половината на „канарчетата“ и подаде по земя към Димитър Илиев, който хитро пропусна за Момчил Цветанов и той се разписа отблизо – 1:0.

Второто попадение бе дело на Диниш Алмейда, засякъл с глава отлично центриране на Парвиз Умарбаев от статично положение в 9-ата минута.

В 23-ата пък Локомотив получи дузпа. Георги Минчев отне топката от Филип Филипов и той който го фаулира в пеналта, а главният съдия Георги Кабаков, изравнил рекордьора за ръководени дербита на Пловдив – Антон Генов (5), посочи бялата точка.

Капитанът Димитър Илиев застана зад топката и хладнокръвно я прати в мрежата, за да оформи класиката в 24-ата минута, а в 28-ата Георги Минчев покачи на 4:0.

Нападателят демонстрира страхотна техника и се завъртя покрай Работов, след което не остави шансове на вратаря.

Малко след това Джонатан от гостите получи жълт картон, а минута преди края на редовните 45 бе предупреден официално за втори път и остави Ботев с човек по-малко за второто полувреме.

То също не започна никак добре за отчаяните „канарчета“, защото капитанът им Тодор Неделев поиска смяна заради контузия.

След паузата Локомотив продължи да е пълен господар на терена, въпреки двете двойни смени извършени от Александър Тунчев.

Нещо повече, двама от появилите се футболисти от пейката се разписаха като в 71-ата минута Кристиан Илич реализира истински шедьовър с мощен шут.

В 79-ата пък дойде ред и на младока Николай Николаев да реализира първия си гол в професионалния футбол. Юношата на Левски вкара отблизо след прострелно центриране на Георги Минчев и сложи точка на резила, макар че в добавеното време Бирсент Карагарен можеше да го направи още по-голям.

Янко Георгиев обаче се намеси решително, така че Локомотив спечели с 6:0 и задълбочи сериозно кризата в Ботев.

ЛОКОМОТИВ
: 71. Мартин Луков, 61. Диниш Алмейда, 25. Лукас Масоеро, 20. Милош Петрович, 34. Петър Витанов, 10. Парвиз Умарбаев, 7. Момчил Цветанов, 9. Бирсент Карагарен, 16. Лукас Салинас, 14. Димитър Илиев (к), 19. Георги Минчев;
РЕЗЕРВИ: 1. Илко Пиргов, 4. Кристиан Гомис, 44. Николай Николаев, 50. Филип Михалевич, 11. Кенан Муслимович, 15. Кристиан Илич, 13. Валентино Пулиезе;
Треньор: Александър Тунчев;

БОТЕВ: 1. Янко Георгиев, 26. Мите Цикарски, 2. Джонатан Перейра , 25. Станислав Работов, 28. Филип Филипов, 6. Маркиньос Педросо, 88. Славчо Шоколаров, 13. Мишел Еспиноса, 23. Димитър Тонев, 8. Тодор Неделев (к), 9. Атанас Илиев;
РЕЗЕРВИ: 33. Георги Аргилашки, 79. Атанас Чернев, 20. Димитър Пройчев, 77. Стефан Попов, 11. Кристиан Добрев, 17. Салиф Сисе, 27. Иван Василев;
Треньор: Петър Пенчев.

NOVSPORT.COM ПРОСЛЕДИ НА ЖИВО ДЕРБИТО НА ПЛОВДИВ, А ЕТО И КАК СЕ РАЗВИ ТО ПО МИНУТИ:

90+2 КРАЙ НА МАЧА! ЛОКОМОТИВ ЗАПИСА РЕКОРДНА В ИСТОРИЯТА ПОБЕДА ВЪВ ВЕЧНОТО ДЕРБИ - 6:0 НАД БОТЕВ!

90+1 Пропуск на Карагарен! Митко Илиев го намери с чудесен пас, но Георгиев излезе навреме и спаси.

90 - Две минути добавено време, нарушение срещу Илич до ъгъла на наказателното поле.

89 - Последна смяна в Локомотив - Валентино Пулиезе, вместо Минчев.

79 - ИСТОРИЧЕСКО! ШЕСТИ ГОЛ ЗА ЛОКОМОТИВ! Георги Минчев подаде към наказателното поле, където резервата Николай Николаев засече и вкара своя дебютен гол в професионалния футбол!

74 - Втора двойна смяна в Локомотив. Момчил Цветанов и Парвиз Умарбаев отстъпват местата си на Николаев и Кенан Муслимович.

71 - ГОООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ - 5:0! Резервата Кристиан Илич вкара страхотно попадение с мощен шут от далечна дистанция и така домакините подобряват рекорда си за най-изразителен успех срещу градския съперник, който е 4:0 и бе поставен през 70-те години на миналия век.

69 - Засада на Митко Илиев.

66 - Шоколоаров опита втори далечен удар, ала прати топката високо над вратата.

64 - Жълт картон за Парвиз Умарбаев.

60 - Минчев опита да засече в наказателното поле много технично с пета прострелно центриране отдясно, но не сполучи.

57 - Двойна смяна в Локомотив. Петрович и Салинас излизат, вместо тях Гомис и Илич.

54 - Жълт картон за Мите Цикарски, който спря с цената на нарушение откъсващия се Георги Минчев. Свободен удар за Локомотив, но топката минава над вратата.

50 - Кошмарът за Ботев продължава! Капитанът Тодор Неделев получи травма и е заменен принудително от Кристиан Добрев.

48 - Опит за атака отляво на Локомотив, но Момчил Цветанов не можа да стигне до топката и тя излезе в тъч.

46 – Начало на второто полувреме! Няма промени в двата състава.

45+2 Край на първото полвуреме! Локомотив вкара 4 гола до почивката и след нея с човек по-малко ще опита да постави рекорд за най-изразителен успех в дербито на Пловдив срещу Ботев.

45+1 - Шоколаров стреля от далеч, но много слабо и Луков улови без проблем.

45 - Пропуск на Локомотив! Маркиньос успя да блокира удар на Цветанов от удобна позиция.

44 - Червен картон за Джонатан, който спря Умарбаев с препречване и получава втори жълт, така че Ботев остава с човек по-малко!

41 - Жълт картон за Маркиньос Педросо от Ботев.

40 - Отличен шанс и за Локомотив! Митко Илиев се измъкна от опита за изкуствена засада, но в наказателното поле реши да подава, вместо да стреля, така че домакините печелят само корнер.

38 – ПРОПУСК НА БОТЕВ! Тодор Неделев опита нещо средно между прострелно центриране и удар по диагонала, с което затрудни Мартин Луков, но Атанас Илиев пропусна да се разпише с глава след добавка, пращайки топката право в ръцете на вратаря от близка дистанция!

30 - Жълт картон за Джонатан.

28 – ГООООЛ – 4:0 ЗА ЛОКОМОТИВ! Георги Минчев продължи кошмара на гостите с много красиво изпълнение, след като показа техника, за да преодолее Работов, а после със силен изстрел вкара четвъртото попадение за домакините. Рекордът им за най-изразителен успех в дербито датира от 1979 година и е с резултат 4:0, какъвто сега те постигнаха за по-малко от половин час!

25 - ГООЛ, ЛОКОМОТИВ ВЕЧЕ ВОДИ С 3:0! Капитанът Димитър Илиев реализира дузпата и оформи класиката още в 25-ата минута.

23 - Дузпа за Локомотив Пловдив! Георги Минчев отне топката от Филип Филипов, който го фаулира в пеналта!

21 – Жълт картон за капитана на домакините Димитър Илиев, който задържа Еспиноса, за да спре контраатака на Ботев.

20 – Карагарен проби добре в пеналта и опита изстрел, който бе блокиран.

17 - Нов свободен удар за Локомотив, на 10-ина метра пред наказателното поле на Ботев, този път обаче опитът за заучено изпълнение не се получи и домакините печелят само тъч.

15 - Първа добра атака на Ботев - Илиев намери Маркиньос, но той стреля в аут!

12 - Жълт картон за Мишел Еспиноса от Ботев.

9- ГОООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ! Диниш Алмейда засече майсторски с глава центриране на Умарбаев от статично положение и удвоява аванса на домакините. Два удара и две попадения за домакините!

6 - Нарушение на Маркиньос Педросо в атака спира нападение на Ботев.

2 – ГООЛ - 1:0 ЗА ЛОКОМОТИВ! Момчил Цветанов реализира още в 66-ата секунда, което е изравнен рекорд в дербито на Пловдив за най-бърз гол с попадението на Иван Кънчев, разписал се за Локомотив също във втората минута през 1965 година.

1 - Начало на мача!

0 - Минута мълчание преди пловдивското дерби №112 в памет на починалите Димитър Ларгов и Диего Марадона.