ПЪЛЕН НАПРЕД! България надви Австрия и е на крачка от Евроволей 2021 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Волейболистите ни стартираха успешно квалификацията в Израел

Българският национален отбор по волейбол започна успешно европейската квалификация в Израел.

Възпитаниците на Силвано Пранди победиха с 3:1 гейма отбора на Австрия, налагайки се в отделните части с 25:21, 20:25, 25:19, 25:22.

Така нашите направиха първата си крачка към класиране за финалите на Евроволей, които ще се проведат в Полша, Чехия, Естония и Финландия в края на август.

За целта те трябва да спечелят група В от квалификациите, в която са заедно с домакина Израел и Австрия.

Над всички в първия тест за „лъвовете“ днес бе Цветан Соколов, който се отличи със 17 точки, докато Алекс Грозданов добави 15 за успеха. Добро впечатление направи и младата надежда на българския волейбол Аспарух Аспарухов, който се включи във втория гейм.

България започна силно двубоя и откри резултата след сервис на Австрия, добро посрещане и неспасяем удар по диагонала на Тодор Скримов. Последва изравняване и хубава атака на Цветан Соколов, довела до 2:1, след което България заигра много стабилно в защита, за да поведе със 7:3, което накара треньора на съперника да поиска прекъсване. След него момчетата на Силвано Пранди продължиха да диктуват събитията на игрището и поведоха с 10:5, но впоследствие австрийците заиграха по-силно и стигнаха до равенството при 11:11. Те дори поведоха с 16:14, ала нашите се окопитиха и обърнаха до 18:17, така че Австрия отново поиска прекъсване. Мачът продължи точка за точка до 20:20, когато Цецо Соколов ни даде аванс със страхотен сервис. В решителната част на първия гейм блесна Тодор Скримов, който наниза последните две точки, включително един ас, за да затворим първата част при резултат 25:21 за 25 минути игра.

Вторият гейм също започна добре за нашите и те стигнаха до две точки аванс при 7:5, но впоследствие австрийците го заличиха при 9:9. След това се стигна до равенство при 15:15, но впоследствие съперникът ни заигра много силно на блокада и поведе първо с 18:16, а после дръпна и с 21:17. Това даде самочувствие на Австрия, за да може отборът в крайна сметка да затвори втората част при резултат 25:20 след 24 минути игра.

България започна силно третата част и поведе с 5:3, запазвайки преднината си до 12:10. Тогава грешките на сервис и от двата отбора зачестиха, което доведе до равенство 13:13, запазило се до 15:15. Последваха две поредни точки за България, втората на Скримов след контраатака, за да дръпнем със 17:15, което доведе до прекъсване за Австрия. След него флот сервисът на Георги Сеганов затормози опонентите ни и поведохме с пет точки при 23:18, а после нямахме проблеми и спечелихме гейма с 25:19 за 24 игрови минути.

В оказалата се последна част на двубоя Австрия започна по-мобилизирано и поведе с 4:2, ала нашите изравниха при 8:8. Ремито се запази при 10:10 и 15:15, след което Аспарухов поведе България към преднина от две точки - 17:15. След прекъсване обаче Австрия обърна до 18:17 и удържа аванса си до 20:19. Последва отлична атака на Грозданов и обрат в наша полза до 21:20. След това Цветан Соколов отбеляза 22-ата точка за България, след образцово посрещане на Аспарухов, а Алекс Грозданов направи резултата 23:20 за "лъвовете". В крайна сметка те затвориха гейма и мача с 25:22 след общо 101 минути игра.

Следващият мач на България е срещу Израел. Двубоят е утре (четвъртък) отново от 19:00 часа.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

Стартови състави:

България: Цветан Соколов (К), Тодор Скримов, Георги Сеганов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев, либеро: Владислав Иванов;
Селекционер Силвано Пранди;

Австрия: Александер Бергер, Максимилиан Ландфарер, Никлас Кронталер, Петер Волфартщатер, Матеус Юркович, либеро: Флориан Рингзайс;
Селекционер: Радован Гачич;