МИСИЯ ИЗПЪЛНЕНА! България е на Евроволей 2021! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тимът на Силвано Пранди разби Австрия и си гарантира първото място мач преди края

Волейболистите на България се класираха за Евро 2021. Тимът на Силвано Пранди разби с 3:0 (25:15, 25:18, 21:18) Австрия и си гарантира първото място в групата мач преди края. Нашите са безапелационен лидер с 9 точки (3 победи). Австрийците са втори с 4 точки (1 победа, 3 загуби).

Утре от 20,00 часа "лъвовете" играят с Израел.

Успехът беше трети пореден за България на квалификацията в Хадера, Израел. Нашите стартираха с 3:1 срещу Австрия, а след това надиграха с 3:0 домакините.

В първия гейм момчетата на Силвано Пранди поведоха с 4:0 преди австрийците да успеят да запишат точка. "Трикольорите" увеличиха аванса си на 11:3 след страхотна блокада на Цветан Соколов. България нямаше проблем да поддържа разликата в гейма. Сервис в аут на Австрия направи резултата 20:13. Първият сетбол дойде при 24:15. Синът на легендата Владо Николов - Алекс, сложи край на гейма с ас. За 17-годишният талант това беше дебют в официален мач с националната фланелка.

"Лъвовете" дръпнаха и в началото на втората част - 5:1. Тимът ни поддържаше комфортен аванс през почти цялото време, като показа устойчивост и взаимодействие във важните ситуации. Австрийците допуснаха доста грешки, с което улесниха още повече българите.  При 24:17 Мартин Атанасов застана на сервис, но неразбирателство в нашето поле, донесе точка на Австрия. Последва обаче успешна блокада България поведе с 2:0 гейма.

В началото на третата част настъпи леко отпускане в полето на "трикольорите", което позволи на момчетата на Радован Гачич да излязат напред. При 12:9 Силвано Пранди взе първия си таймаут в двубоя. Това даде резултат и тимът ни стигна до 12:12. Австрийците също взеха таймаут, но нашият тим успя да спечели следващата точка и да поведе с 13:12. Ас на Тодор Скримов донесе преднина от точка на България при 19:18, което доведе до нов таймаут за Австрия. Чудесна блокада на Мартин Атанасов даде нов аванс на "лъвовете" Грешка от сервис на Австрия доведе до 23:21. При първият мачбол българите не успяха да затворят мача, но при втората се поздравиха с категоричен успех и билет за Евроволей 2021.

Най-резултатен бе за пореден път Цветан Соколов с 18 точки (3 аса, 3 блокади). По 12 точки реализираха Мартин Атанасов (1 ас, 1 блокада) и Тодор Скримов (5 аса!). За Австрия Александер Бергер приключи с 15 точки.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 2:0 (25:15, 25:18, 25:22)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев – Владислав Иванов-либеро
Селекционер: СИЛВАНО ПРАНДИ

АВСТРИЯ: Александър Туш, Александър Бергер, Максимилиан Ландфарер, Никлас Кронталер, Петер Волфартщатер, Матеус Юркович - Флориан Рингзайс-либеро
Селекционер: РАДОВАН ГАЧИЧ