Борусия Дортмунд е новият носител на Купата на Германия (ВИДЕО)

"Жълто-черните" прегазиха РБ Лайпциг с 4:1

Борусия Дортмунд спечели Купата на Германия, след като победи РБ Лайпциг с 4:1. "Жълто-черните" изиграха фамозно първо полувреме, в което взеха преднина от три гола най-вече заради своята невероятна ефективност. Марко Ройс се изяви като истински капитан и записа две асистенции, участвайки пряко и при другото попадение. Два гола заби Джейдън Санчо, а дежурният реализатор Ерлинг Халанд също не пропусна да се разпише.

През втората част Лайпциг заигра по-добре и върна един гол, благодарение на Дани Олмо но в последните минути на срещата норвежецът се разписа за втори път, оформяйки крайния резултат.

Това е пети трофей за "жълто-черните" в тази надпревара от общо изиграни 10 финала. Борусия вече е четвъртият най-успешен клуб в турнира (третият Шалке също има пет отличия в 12 финала). За Лайпциг пък това е втора загубена среща на крачка от купата. Преди това тимът загуби тежко с 0:3 от Байерн Мюнхен през 2019 година.

Борусия стартира по-агресивно и от самото начало показа, че иска да контролира събитията на терена. Първият удар към една от двете врати обаче бе на Забитцер. Той прати топката над вратата. Блестяща контраатака на "жълто-черните" доведе до първия гол в мача още в петата минута. Ройс открадна топката и я прати към Холанд. Норвежецът намери Дахуд, който предостави кълбото на Санчо, а англичанинът с прекрасен удар откри резултата.

След попадението тимът на Терзич продължи да доминира и да пресира високо съперника. Емре Джан демонстрира агресия, като на няколко пъти влезе остро в краката на играчи на съперника, като си заслужи и жълт картон.

Постепенно РБ Лайпциг изравни играта и пое инициативата, но получи втори гол в 28-ата минута. Ройс изведе Холанд, който напредна и тръгна уверено към вратата. Упамекано се опита да го спре, но норвежецът се оказа прекалено силен, успя да запази баланс и да прати топката в мрежата.

Но това не бе всичко за първото полувреме и в края му Борусия Дортмунд направи резултата класически. Ерлинг Халанд подаде към Джейдън Санчо, който отблизо реализира. Ситуацията бе прегледана с ВАР, след което главният съдия Феликс Брих зачете попадението. Така Санчо стана най-младият играч с два гола във финал за Купата на Германия на 21 години и 49 дни. Той вече има 50 гола за клуба.

Футболистите на треньора Юлиан Нагелсман започнаха втората част агресивно, но в началините минути не успяха да застрашат сериозно вратата на Роман Бюрки.

В 71-ата минута все пак РБ Лайпциг успя да намали резултата. Дани Олмо овладя рикоширала топка, след което с красив изстрел я прати в десния ъгъл и с помощта на гредата топката влетя в мрежата.

В 84-ата минута безумен пропуск направи героят от първата част Санчо. Той финтира Гулаши и можеше да намери опразнената врата с левия крак, но реши да си нагласи топката за десния и вратарят на РБ спаси. Последва тупалка на Ройс и спасяване на Гулаши.

Само три минути след това напористият РБ Лайпциг беше пречупен окончателно от Халанд, вкарал по куриозен начин след пас на Санчо. Той би с левия крак, топката се удари в дясната му бутонка и топката изненада Гулаши.

РБ Лайпциг - Борусия Дортмунд 1:4

0:1 - Джейдън Санчо (5)

0:2 - Ерлинг Холанд (28)

0:3 - Джейдън Санчо (45+2)

1:3 - Дани Олмо (71)

1:4 - Ерлинг Холанд (87)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

РБ Лайпциг: Гулачи, Клостерман, Упамекано, Халстенберг, Кампл, Олмо, Айдара, Мулер, Забицер, Сьорлот, Хуан

Борусия Дортмунд: Бюрки, Пишчек, Аканджи, Хумелс, Гереро, Белингам, Джан, Дауд, Ройс, Санчо, Холанд