ИСТОРИЧЕСКО! Арда (Кърджали) ще играе в Европа! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тимът на Николай Киров "излъга" Черно море в баража с 1:0, гостите с повече положения за гол

Отборът на Арда (Кърджали) завърши по възможно най-добрия начин отличния си сезон във футболната ни efbet Лига.

Момчетата на Николай Киров пренаписаха за пореден път клубната си история, осигурявайки си дебютно участие в европейските турнири.

Това стана факт след домакинска победа с 1:0 над Черно море в баража за място в новата надпревара на УЕФА – Лигата на конференциите.

В нея „сините“ ще стартират директно от втория предварителен кръг, а това ще им донесе минимум 350 хил. евро.

Днес те разочароваха варненци, които имаха повече положения за гол в Кърджали, но не се възползваха, а в средата на второто полувреме останаха и с човек по-малко, тъй като Цветомир Панов бе изгонен.

Той получи директен червен картон, след като протестираше бурно срещу отсъдена дузпа, която бе изпълнена от Тонислав Йорданов и спасена от вратаря на „моряците“ Георги Георгиев.

Попадението на Иван Коконов обаче се оказа достатъчно на домакините да зарадват своите фенове и да разочароват Черно море и Илиан Илиев, които навръх 6-ата годишнина от спечелената Купа на България загубиха втори пореден бараж за място в Европа.

Първата чиста голова възможност в срещата се откри пред Леандро Андраде още в шестата минута, когато той се озова сам срещу вратаря, но Иван Караджов показа класа и спаси майсторски изстрела му по диагонала.

След последвалия корнер пък Васил Панайотов се опита да прехвърли стража и успя, но топката премина покрай вратата.

Междувременно феновете на „моряците“ издигнаха транспарант в памет на починалия Никола Спасов, който изведе тима до първата и единствена до момента Купа на България през 2015 година.

В 13-ата минута пък пред Жозе Гомеш се откри отличен шанс, след като получи от Виктор Попов в наказателното поле, но не можа да нанесе добър удар и бе блокиран от защитник на домакините.

Те опитаха да застрашат вратата на гостите чрез статично положение в 16-ата минута, ала несполучиха. Малко по-късно обаче ликуваха, заедно със своите фенове.

В 18-ата минута Тонислав Йорданов намери с чудесно центриране Иван Коконов, а той с акробатично воле откри резултата с 9-ия си гол през сезона и първия точен удар на Арда в мача.

Отговорът на „моряците“ дойде в 27-ата минута, когато Илиан Илиев-младши изведе хитро с пета Леандро Андраде на стрелкова позиция, ала изстрелът на последния отново бе спасен от Караджов.

Вратарят на Арда стори същото и в 30-ата минута, когато Илиан Илиев-младши стреля от дистанция, макар Черно море да имаше числен превес пред наказателното поле на Арда.

При последвалата контраатака пък домакините можеха да удвоят преднината си, тъй като Спас Делев намери с чудесно центриране Коконов, чийто удар от воле обаче профуча на сантиметри над целта.

Така полувремето приключи с минимална преднина на домакините, които реализираха единствения си точен удар, докато варненци не можаха да се разпишат след 10 опита да обстрелват вратата.

На почивката Илиан Илиев смени нападателя на Черно море и вместо Жозе Гомеш в игра се появи Исмаил Иса.

Второто полувреме започна с ново положение пред „моряците“, от което те не се възползваха, а скоро след това и Арда имаше шанс след центриране, но стражът на гостите се намеси в последния момент.

След това срещата бе равностойна, а над Кърджали заваля дъжд, който обаче не попречи на феновете да се забавляват с димки и факли.

В 72-ата минута, след една контраатака и центриране на Спас Делев към Тонислав Йорданов в пеналта, последният стреля с глава, а топката спря в ръката на Цветомир Панов.

Главният съдия Станислав Тодоров веднага посочи бялата точка и секунди след това изгони с директен червен картон протестиращия Панов, така че Арда получи дузпа и числено предимство на терена.

Зад топката застана Тонислав Йорданов, но вратарят Георги Георгиев спаси дузпата му и запази надеждите на Черно море.

След това Илиан Илиев опита да промени събитията на терена с двойна смяна, но това не донесе очаквания резултат и в крайна сметка Арда ликува след 96-минутна битка в дъждовния Кърджали.

Макар и подгизнали обаче, феновете на „сините“ бяха на седмото небе след последния съдийски сигнал, тъй като през новия сезон ще могат за първи път в историята да видят любимците си в европейските клубни турнири.

Арда – Черно море 1:0
1:0 Иван Коконов (18)