България спечели Европейското по баскетбол за жени до 20 г. в дивизия "В"

Спечелихме финала срещу Финландия с 80:75 в Прищина

Националният отбор на България за жени до 20 години спечели европейското първенство по баскетбол в дивизия "В", което завърши тази вечер в Прищина.

Във финала България победи Финландия с 80:75 (17:24, 25:12, 17:22, 21:17).

Баскетболистките на Таня Гатева изиграха отличен мач и напълно заслужено победиха непознаващия до момента вкуса на загубата тим на скандинавките.

Срещата не започна по мечтан начин за българския отбор, който изоставаше с 6:19 след малко повече от 5 минути игра, но "лъвиците" намериха блестящ начин да отговорят на предизвикателството във втората четвърт, която спечелиха с 25:12.

Така на почивката България имаше преднина от 6 точки при 42:36.

В третата четвърт Финландия успя да съкрати пасива си до 1 точка и в последните 10 минути двата тима на няколко пъти размениха водачеството.

Финландките дори водеха със 70:69 в резултата при оставащи по-малко от 4 минути до края, но два последователни коша на Гергана Иванова направиха така, че България да поведе със 73:70.

До края авансът на "лъвиците" не бе застрашен и те се поздравиха с най-важната си победа за лятото.

С 19 точки за България най-резултатна бе Гергана Иванова. Още 16 точки прибави Карина Константинова, докато Виктория Иванова завърши с 15. 12 точки добави Стефани Пендова. За Финландия с 31 точки и 11 борби над всички бе Ауак Куйер, докато Лота Вехка-ахо остана с 12 точки.

България, Финландия и бронзовият медалист Република Ирландия спечелиха промоция за дивизия "А" през следващата година.