ИСТОРИЧЕСКО: Възходът на Челси и падението на Ливърпул продължиха (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Сините“ нанесоха рекордна загуба на шампионите след 1:0 на „Анфийлд“

Челси си върна мястото в топ 4 на английската Висша лига и остана непобеден под ръководството на Томас Тухел.

Германецът ознаменува десетия си двубой начело на „сините“ с минимален успех 1:0 над шампиона Ливърпул и за трети път надви своя колега Юрген Клоп от 15 опита.

Поражението ще остане завинаги в историята, защото е пето поред за мърсисайдци на „Анфийлд“, което не се бе случвало до момента и е антирекорд за клуба.

„Червените“ останаха на седма позиция във временното класиране с 43 точки, изоставайки вече с 4 от лондонския си съперник.

Малко преди дербито от 29-ия кръг на Премиършип настъпи рокада в съдийската бригада на сблъсъка и арбитърът Крейг Поулсън бе заменен от колегата си Мартин Аткинсън, защото е бил в близък контакт със заразен от коронавирус.

След началния сигнал домакините овладяха инициативата и до 10-ата минута осъществиха няколко добри атаки, но не успяха да застрашат сериозно вратаря на гостите.

Челси отговори в 11-ата минута, когато Тимо Вернер бе намерен пред наказателното поле, овладя добре и стреля без забавяне, но топката премина малко над целта.

Малко по-късно отново Вернер имаше страхотна възможност, но я пропусна.

В 16-ата минута Тиаго не се намеси добре в пеналта и германският национал остана сам срещу завърналия се сред титулярите вратар на домакините Алисон, ала стреля леко и право в него, което позволи на бразилеца да улови.

Последваха изстрел на Сесар Аспиликуета и гол на Вернер в 24-ата минута.

Попадението обаче бе отменено след разглеждане на ситуацията с ВАР заради изключително тънка засада, която остана незабелязана от страничния съдия, но в крайна сметка се оказа налице.

Не след дълго Мохамед Салах намери със страхотно подаване Садио Мане зад гърба на „синята“ защита, ала сенегалският национал се размина с топката и направи сериозен пропуск.

За разлика от него обаче Мейсън Маунт бе безкомпромисен и откри резултата в 42-ата минута.

Тогава той бе изведен с дълъг пас от Н`Голо Канте и получи достатъчно пространство да стреля от 20-ина метра, а после с диагонален изстрел не остави шансове на Алисон – 0:1.

При този резултат дойде и почивката, а скоро след нея Садио Мане получи топката пред наказателното поле и изведе Трент Александър-Арнолд, чието подаване успоредно на голлинията обаче бе неточно.

В 48-ата минута пък Роберто Фирмино опита центриране, което спря в ръката на Канте в наказателното поле, но дузпа не бе отсъдена и играта продължи.

Не след дълго защитник на Ливърпул трябваше да чисти от голлинията изстрел на Хаким Зиеш, а в 56-ата минута Вернер пропусна още една добра ситуация, след като бе изведен сам срещу вратаря, ала не съумя да засече топката.

Юрген Клоп реагира с двойна смяна и донякъде изненадващо извади от терена след час игра Мохамед Салах, за да пусне в игра възстановения от травма Диого Жота.

Това обаче не даде очаквания резултат и четвърт час преди края на редовното време отново Вернер не успя да преодолее Алисон, изведен очи в очи с него, защото стреля право в тялото му.

До края попадения не паднаха и Челси стигна до заслужен успех, а Ливърпул успя да отправи само един точен удар през целия мач.

Ливърпул – Челси 0:1
0:1 Мейсън Маунт (42)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Кабак, Фабиньо, Робертсън, Вайналдум, Тиаго, Къртис Джоунс, Салах, Мане, Фирмино;

ЧЕЛСИ: Менди, Аспиликуета, Кристенсен, Рюдигер, Джеймс, Жоржиньо, Канте, Чилуел, Зиеш, Маунт, Вернер;

Чалханоглу: Това Скудето е отмъщението ми към Милан

Халфът не може да забрави отношението на феновете на "росонерите" след трансфера в градския съперник

Грубо: Фенове на Интер изгориха фланелка на Ибрахимович (ВИДЕО)