ГОЛОВА ФИЕСТА: Испания се подигра със Словакия и уреди осминафинал с Хърватия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Иберийците с рекорден успех на еврофинали след два автогола и 5:0 в Севиля

Испания се класира за осминафиналите на Евро 2020 с първата си победа на форума.

След две поредни ремита иберийците разбиха с 5:0 неузнаваемия отбор на Словакия, който си вкара два автогола и сътвори цяла плеяда от гафове в Севиля.

Това обаче не попречи на испанците да ликуват и да завършат втори в група Е, докато словаците, които бяха лидери в класирането преди срещата, отпаднаха безславно.

Пред 15 000 зрители на стадион "Ла Картуха" те не можаха по никакъв начин да се противопоставят на своите опоненти и не отправиха дори един точен удар.

Испанците пък не оставиха съмнение в превъзходството си и продължават напред след попадения на Емерик Лапорт (45+3), Пабло Сарабия (56) и резервата Феран Торес (67).

Преди тях пък вратарят Мартин Дубаравка вкара комично топката в собствената си врата, а след тях същото стори и ветеранът Юрай Куцка, за да запише в крайна сметка Испания най-изразителния си успех на еврофинали.

След него те уредиха среща с Хърватия в осминафинален двубой, който ще се проведе този понеделник (28 юни) в Копенхаген.

Селекционерът им Луис Енрике направи 4 промени сред титулярите и това даде резултат, защото началните минути бяха изцяло за неговите момчета.

Те обаче трудно достигаха до чисти голови положения, но за сметка на това получиха доста лека дузпа още в 11-ата минута.

Тогава словакът Якуб Хромада се опита да изчисти една топка в наказателното си поле, но в последния миг Коке си сложи крака пред нея и той го изрита.

Главният съдия първоначално отсъди нарушение на испанеца, но след консултация с VAR назначи наказателен удар за Испания. Ударът на Алваро Мората от бялата точка обаче бе спасен от вратаря Мартин Дубравка.

Така иберийците пропуснаха втора дузпа на Евро 2020 и общо пета поред за националния отбор.

Въпреки това обаче те продължиха да са по-настоятелни и в 24-ата минута отново Дубравка трябваше да спасява изстрел на Мората, този път от границата на наказателното поле, след пас на завърналия се след коронавирус капитан Серхио Бускетс.

След това обаче именно Дубравка се превърна от герой в грешник, тъй като си вкара изключително куриозен автогол.

След грешка на защитата при изнасянето Пабло Сарабия овладя топката и с мощен шут я прати в напречната греда. Тя рикошира над вратата и щеше да падне пред голлинията, ако в опита си да я боксира с една ръка вратарят не я бе пратил в собствената си мрежа, за да даде преднина на Испания.

Стражът на английския Нюкасъл носи вина и за второто попадение на Испания, което падна в добавеното време на първата част.

Тогава иберийците изпълниха един корнер и се стигна до разбъркване в наказателното поле на Словакия, при което Дубравка напусна границата на вратарското поле.

После той тръгна да се връща, но бе хванат в крачка при ново центриране и Лапорт с глава реализира дебютния си гол с екипа на Испания, за да даде аванс от 2:0 на своите точно преди почивката.

Скоро след нея обаче испанците сложиха точка на спора с трети гол. Той падна в 56-ата минута, когато Сарабия засече центриране на Жорди Алба и прати топката технично в далечния ъгъл, за да оформи класиката.

Четвъртият гол не закъсня и бе много красив. В 67-ата минута появилият се 44 секунди преди това на терена Феран Торес завърши с пета страхотна атака на Испания, преминала през Коке, Сарабия и Педри.

Това окончателно сломи съпротивата на словаците, които през целия мач бяха безобразно слаби, а само 4 минути след попадението си вкараха втори автогол в мача.

Този път ветеранът Юрай Куцка прати топката в своята врата, докато се опитваше да я изчисти от голлинията, за да направи резултата 5:0 в полза на Испания.

Словакия – Испания 0:5
0:1 Дубравка (30, автогол)
0:2 Лапорт (45+3)
0:3 Сарабия (56)
0:4 Феран Торес (67)
0:5 Куцка (71, автогол)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Словакия: 1. Дубравка, 2. Пекарик, 5. Шатка, 14. Шкриняр, 15. Хубочан, 19. Куцка, 18. Хараслин, 8. Дуда, 17. Хамшик (к), 20. Мак, 25. Хромода

Испания: 23. Унай Симон, 2. Аспиликуета, 24. Лапорт, 12. Ерик Гарсия, 18. Алба, 24. Йоренте, 5. Бускетс (к), 22. Сарабия, 26. Педри, 8. Коке, 9. Морено, 7. Мората;