ШОУТО НА ДУЗПИТЕ: Франция и Португалия дружно напред след 2:2 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Реферът посочи на три пъти бялата точка, Роналдо пренаписа историята и догони Али Даи

Франция спечели безспорно най-тежката група “F” на Евро 2020, след като направи зрелищно равенство с Португалия – 2:2.

С по два гола на пълния стадион "Пушкаш Арена" в Будапеща блеснаха Карим Бензема и Кристиано Роналдо.

Последният вкара 2 oт отсъдените общо 3 дузпи в мача и постави нов рекорд с 19 гола на големи футболни форуми, а същевременно с това изравни легендарното постижение на Али Даи от 109 попадения за национални отбори.

Въпреки сигурното класиране за осминафиналите, наставникът на „петлите“ Дидие Дешан заложи на титулярите и направи само една промяна. Тя бе свързана с крайния защитник Бенжамен Павар, който отстъпи мястото си на дебютиралия в официален мач за родината си Жул Кунде.

Португалският селекционер Фернандо Сантош пък реши да остави резерва Бруно Фернандеш и вместо него да заложи на Жоао Моутиньо.

Малко след началния съдийски сигнал Франция овладя инициативата, макар че първото спасяване бе на Юго Лорис.

Той улови безпроблемно слаб удар с глава на Кристиано Роналдо, след което „петлите“ се настаниха в половината на португалците.

Не след дълго те стигнаха и до отлична възможност да открият резултата. В 16-ата минута Килиан Мбапе бе изведен сам срещу вратаря, но ударът му бе спасен с вещина от Руй Патрисио.

Така се стигна до средата на първото полувреме, когато в опита си да боксира една топка след центриране Юго Лорис удари в лицето Данило и получи жълт картон, а Португалия – дузпа.

Тя бе реализирана хладнокръвно от Кристиано Роналдо, който постави поредно върхово постижение и вече е футболистът с най-много голове на световни и европейски първенства – 20, с един повече от Мирослав Клозе.

Освен това, суперзвездата на португалския футбол вече има 13 попадения на еврофинали и дръпна още напред във вечната ранглиста пред французина Мишел Платини, който е с 9.

„Мореплавателите“ поведоха с 1:0 и заиграха по-добре, ала точно преди почивката допуснаха изравняване. То стана факт след втора дузпа в мача, този път отсъдена заради падане на Мбапе в пеналта.

Тя бе превърната в гол от Карим Бензема, който преди това не се бе разписвал за Франция на еврофинали.

Сега обаче го стори и в добавеното време на първата част направи резултата 1:1.

Секунди след подновяването на играта за втората част обаче Бензема отново даде аванс на Франция.

Нападателят на Реал (Мадрид) засече отличен пас на Пол Погба и попадението му първоначално бе отменено заради засада, но след намеса на VAR бе зачетено.

Така обратът стана факт в 47-ата минута, ала само 13 по-късно статуквото пак бе възстановено.

Отново от дузпа, и отново от Кристиано Роналдо, и отново за историята. Голът бе под номер 109 за националния отбор на капитана и го изравни на върха с рекордьора за всички времена Али Даи (Иран).

В 67-ата минута Пол Погба блесна със страхотно изпълнение, след като залъга съперник и от над 20 метра прати топката към горния ъгъл.

Вратарят Руй Патрисио обаче майсторски спаси, а впоследствие се справи и с добавката на Антоан Гризман, за да запази равенството.

Последваха няколко промени в двата състава и те заиграха по-дефанзивно. До края повече голове нямаше и така Франция запази първото си място в група „F“ с 5 точки. Португалия остана с 4 на третата позиция, но също продължава към осминафиналите.

На втора позиция пък се нареди Германия след 2:2 с аутсайдера Унгария и уреди страховит сблъсък с Англия на „Уембли“ за място на четвъртфиналите.

Португалия – Франция 2:2
1:0 Кристиано Роналдо (31, дузпа)
1:1 Карим Бензема (45+2, дузпа)
1:2 Карим Бензема (47)
2:2 Кристиано Роналдо (60, дузпа)