ИЗНЕНАДА: Чехия нанесе първа загуба на Бразилия

Големият герой за победителите бе Томаш Саторански, завършил мача с 20 точки

Чехия продължава с неверотното си представяне на Световното първенство по баскетбо за мъже в Китай. Тимът запази шансове за място на четвъртфиналите, след като срази Бразилия с 93:71 в среща от втората групова фаза. Загубата бе първа за южноамериканския отбор на световното, като и двата тима вече са с баланс 3-1.

Баскетболистите на Ронен Гинцбург доминираха през целия мач и заслужено победиха. Най-голямото им предимство дойде при борбите (39 срещу 28) и при процента за две точки (64% срещу 48%).

Чехите взеха инициативата в началото на срещата и дръпнаха с няколко точки. Бразилците не направиха нито една грешка за първите десет минути, но имаха куп пропуски при стрелбата и след първата част изоставаха с 16:20. Впечатляваща серия от 15:2 в средата на втория период откъсна Чехия напред с 15 точки, като на почивката тимът водеше с 45:32 след отлични изяви на Томаш Саторански.

Подемът в играта на европейския тим продължи и след паузата, а малко след началото на второто полувреме той вече водеше с най-голямата разлика в мача до момента при 54:34. Чехите поддържаха аванса си и на почивката бяха напред с 65:46. Те обаче останаха без Блейк Шилб, който изкълчи глезен, след като стъпи на крака на Леандро Барбоса и трябваше да напусне принудително игрището.

В оставащото време до края Чехия нямаше проблем да поддържа преднината си и спечели убедително. Тимът не допусна отпускане, тъй като точковата разлика би имала съществено значение при евентуална тройна въртележка с Бразилия и Гърция. Заради травма, получена в края, мачът не довърши и Маркиньош Виейра.

Големият герой за победителите бе Томаш Саторански, завършил мача с 20 точки, 7 борби и 9 асистенции. С 15 точки и 11 борби се отчете Ондържей Балвин, Патрик Ауда вкара 14 точки, а 11 добави Яромир Бохачик.

За Бразилия Витор Бените бе най-резултатен с 12 точки, а по 11 отбелязаха Марселиньо Уерташ и Леандро Барбоса.