Четирима национали в Топ 10 на международната борба

Тайбе Юсеин отстъпи върха при 62-килограмовите, Мнацаканян остава втори при класиците

Четирима българи заемат водещи позиции в своите категории на световната ранглиста по борба.

Проверка на „Тема Спорт” показа, че въпреки по-слабото представяне на шампионата на планетата в Казахстан миналия месец, където националите ни спечелиха два медала - сребро на Тайбе Юсеин (62 кг) и бронз на Айк Мнацаканян (72), те продължават да са сред най-добрите. Именно двамата ни най-стабилни състезатели са и най-напред в ранглистите.

Спортист №1 на България за 2018-а Тайбе отстъпи с едно място в класацията на международната федерация. Юсеин вече е втора със 76 точки, като бе свалена от върха. С 18 повече там се изкачи новата шампионка на планетата Айсулу Тинибекова (Киргизстан), която победи българката в последните 15 секунди на финала в Hyp-Султан и измъкна златния медал.

Мнацаканян пък продължава да държи втората позиция при 72-килограмовите в класическия стил. Натурализираният арменец има 55 точки, с три повече от Арам Варданян (Узб). Пред него е само руснакът Абуязид Манцигоб с 80 пункта.

В Топ 10 имаме още двама национали. Кирил Милов (97), който е европейски вицешампион при класиците, но на световното отпадна на старта и остана едва 22-и, вече е на шесто място в ранглистата. 22-годишният талант има 34 точки, което е с 48 по-малко от властелина в категорията Муса Евлоев (Рус).

Натурализираният Али Умарпашаев (70) от своя страна е осми в свободния стил. Той зае девета позиция в Hyp-Султан и вече има актив от 26 точки. Лидер е казахстанеца Кайпанов със 76.

Още седем български борци са в Топ 20 на планетата. От тях Даниел Александров и Биляна Дудова са в елита на две категории. Рамбо е 18-и при 82-килограмовите и 19-и при 77 кг.

Европейската шампионка Дудова, която пропусна световното поради лични причини, е 12-а при 59 кг и 14-а в категория до 57 кг. Най-предни места заемат Юлиана Янева (65) и Георги Вангелов (57), които са 11-и. Иво Ангелов (60) и Евелина Николова (55) са 17-и, докато Миглена Селишка е на 20-а позиция.