БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО: Ман Сити е на финал в Шампионската лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Гражданите" надвиха с 2:0 ПСЖ в реванша, Ди Мария с червен картон

Манчестър Сити написа нова златна страница в клубната си история.

„Гражданите“ за първи път се класираха за финала на Шампионската лига, след като победиха ПСЖ и в реванша.

Момчетата на Хосеп Гуардиола спечелиха с 2:0, за да продължат напред с общ резултат 4:1 и да поставят пореден рекорд.

Те се превърнаха в единствения английски отбор, записал седем последователни победи в турнира, след като отстраниха безапелационно миналогодишния финалист.

Двете попадения на мразовития във вторник вечер стадион „Етихад“ реализира Рияд Марез, разписал се по веднъж преди и след почивката. Шест минути след втория му гол пък Анхел ди Мария бе изгонен и остави с човек по-малко гостите от Франция.

Те играха без един от лидерите си Килиан Мбапе, който остана неизползвана резерва, защото явно не е напълно възстановен от травмата си.

Въпреки това, неговите съотборници започнаха по-силно срещата на заскрежения терен и още в осмата минута в тяхна полза бе отсъдена дузпа.

Наказателният удар обаче бе отменен след намеса на ВАР, тъй като повторенията показаха, че топката се отбива от рамото, а не от ръката на Олександър Зинченко.

Отговорът на домакините дойде малко по-късно. Кевин де Бройне стреля от границата на наказателното поле и ударът му бе блокиран, ала топката попадна у Рияд Марез, а той с плътен изстрел по земя я прати в  мрежата на Кейлор Навас, за да открие резултата в 11-ата минута.

Малко след това Неймар имаше шанс да изравни от статично положение на добра позиция, но стреля в стената от футболисти.

След последвалия корнер пък Маркиньос удари греда, а в 16-ата минута Едерсон сгреши при изнасянето на топката, ала Ди Мария я прати покрай опразнената врата.

След това двата отбора заиграха по-предпазливо и до почивката нови попадения не паднаха, като ПСЖ се оттегли за нея без да отправи нито един точен удар.

Скоро след началото на второто полувреме Фил Фодън отправи мощен шут, спасен от Навас, а в ответната атака Неймар стреля опасно, но Зинченко се хвърли самоотвержено и блокира.

Домакините нанесоха своя втори и решителен удар в 63-ата минута, когато отново Марез удвои резултата след образцова контраатака.

Фил Фодън размени подавания с Де Бройне, след което подаде към непокрития на далечната греда алжирски национал и той отблизо нямаше как да сгреши – 2:0.

Попадението му реши крайния изход на сблъсъка, което изнерви гостите и в 69-ата минута Анхел ди Мария изпусна нервите си, настъпвайки съперник при спряна игра, и получи директен червен картон.

Напрежението на терена се покачи значително - острите влизания зачестиха, а в 77-ата минута Фодън нацели гредата със страхотно изпълнение, матирало вратаря на ПСЖ.

В крайна сметка Манчестър Сити взе своето и запази жива мечтата си за златен дубъл през настоящия сезон, след като вече спечели Купата на лигата в Англия и е на 3 точки от това да си гарантира шампионската титла във Висшата лига.

Във финала на Шампионската лига пък „гражданите“ ще срещнат победителя от сблъсъка между Реал (Мадрид) и Челси. Първият полуфинал, игран в Испания, завърши при равенство 1:1, а реваншът е в сряда вечер в Англия.

Финалът е на 29-и май и ще се проведе на Олимпийския стадион „Ататюрк“ в Истанбул.

Манчестър Сити – ПСЖ 2:0 (4:1 общ резултат)
1:0 Рияд Марез (11)
2:0 Рияд Марез (63)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Едерсон, Уокър, Стоунс, Рубен Диас, Зинченко, Фернандиньо (к), Гюндоган, Марез, Де Бройне, Бернардо Силва, Фоудън;

Треньор: Хосеп Гуардиола;

ПСЖ: Навас, Флоренци, Маркиньос (к), Кимпембе, Диало, Ерера, Паредес, Ди Мария, Верати, Неймар, Икарди;

Треньор: Маурисио Почетино.